Ministerin tiedot

Luukka, Eemil Vihtori

2362

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 1.12.1892 Muola

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Pääministerin sijainen Maalaisliitto 274
14.7.1961 - 13.4.1962 Sisäasiainministeri Maalaisliitto 274
45. Sukselainen II
19.5.1961 - 3.7.1961 Pääministerin sijainen Maalaisliitto 46
4.2.1960 - 14.7.1961 Sisäasiainministeri Maalaisliitto 527
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Ministeri maatalousministeriössä Maalaisliitto 659
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Ministeri maatalousministeriössä Maalaisliitto 307
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 26.3.1946 Ministeri sisäasiainministeriössä Maalaisliitto 344
17.4.1945 - 26.3.1946 Ministeri maatalousministeriössä Maalaisliitto 344
29. Paasikivi II
24.11.1944 - 17.4.1945 Ministeri sisäasiainministeriössä Maalaisliitto 145
17.11.1944 - 17.4.1945 Maatalousministeri Maalaisliitto 152
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Ministeri sisäasiainministeriössä Maalaisliitto 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Ministeri sisäasiainministeriössä Maalaisliitto 45
Yhteensä 2362

14.11.2019 11.20. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.