Ministerin tiedot

Mattila, Olavi Johannes

1077

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 24.10.1918 Hyvinkää
Ammatti ja koulutus: Pääjohtaja, diplomi-insinööri, kauppateen maisteri, ministeri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Pääministerin sijainen ammatti/virkamies 171
13.6.1975 - 30.11.1975 Ulkoasiainministeri ammatti/virkamies 171
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Ulkoasiainministeri ammatti/virkamies 118
53. Karjalainen II
16.9.1970 - 29.10.1971 Ministeri valtioneuvoston kansliassa ammatti/virkamies 409
16.9.1970 - 29.10.1971 Ministeri ulkoasiainministeriössä ammatti/virkamies 409
16.9.1970 - 29.10.1971 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä ammatti/virkamies 409
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Kauppa- ja teollisuusministeri ammatti/virkamies 63
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Ministeri ulkoasiainministeriössä ammatti/virkamies 270
18.12.1963 - 12.9.1964 Kauppa- ja teollisuusministeri ammatti/virkamies 270
47. Karjalainen
1.11.1963 - 18.12.1963 Ministeri valtioneuvoston kansliassa ammatti/virkamies 48
1.11.1963 - 18.12.1963 Ministeri ulkoasiainministeriössä ammatti/virkamies 48
Yhteensä 1077

23.5.2019 20.31. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.