Ministerin tiedot

Miettunen, Martti Juhani

4316

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 17.4.1907 Simo
Ammatti ja koulutus: Hallintomies, valtioneuvos, maaherra.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Pääministeri Keskusta 229
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Pääministeri Keskusta 305
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Maatalousministeri Keskusta 784
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Pääministeri Maalaisliitto 274
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 14.11.1958 Maatalousministeri Maalaisliitto 78
41. Sukselainen
2.7.1957 - 29.11.1957 Valtiovarainministeri Maalaisliitto 151
27.5.1957 - 2.7.1957 Maatalousministeri Maalaisliitto 37
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Maatalousministeri Maalaisliitto 451
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 3.3.1956 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri Maalaisliitto 501
38. Törngren
7.5.1954 - 20.10.1954 Ministeri valtiovarainministeriössä Maalaisliitto 167
5.5.1954 - 20.10.1954 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri Maalaisliitto 169
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Maatalousministeri Maalaisliitto 132
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Maatalousministeri Maalaisliitto 659
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Maatalousministeri Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri Maalaisliitto 307
Yhteensä 4316

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kääriäinen, Seppo Arimo 59. Miettunen III 30.9.1976 - 15.5.1977 Pääministerin sihteeri
Loikkanen, Jouko 58. Miettunen II 30.11.1975 - 29.9.1976 Pääministerin sihteeri
Siikala, Kalervo 46. Miettunen 14.7.1961 - 13.4.1962 Pääministerin sihteeri

16.7.2019 19.7. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.