Ministerin tiedot

Nevalainen, Valde Nestori

1207

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 8.4.1919 Pielisjärvi

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Työvoimaministeri SDP 1013
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Liikenneministeri SDP 195
Yhteensä 1207

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Piipari, Matti 56. Sorsa 16.9.1974 - 13.6.1975 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri
Halminen, Seppo 56. Sorsa 16.4.1973 - 19.9.1974 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri
Rahkonen, Jarkko 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972 Liikenneministerin poliittinen sihteeri

22.11.2019 14.47. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.