Ministerin tiedot

Ollila, Esko Juhani

896

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 14.7.1940 Rovaniemi
Ammatti ja koulutus: Pankinjohtaja, varatuomari.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
63. Sorsa IV
1.2.1986 - 30.4.1987 Valtiovarainministeri Keskusta 454
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Kauppa- ja teollisuusministeri Keskusta 442
Yhteensä 896

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Lankia, Eero 63. Sorsa IV 1.2.1986 - 30.4.1987 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Maula, Seppo 62. Sorsa III 15.3.1982 - 6.5.1983 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri

22.5.2019 14.14. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.