Ministerin tiedot

Timonen, Esa Elias

1436

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 28.5.1925 Nurmeksen mlk.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Liikenneministeri ammatti/virkamies 171
54. Aura II
2.11.1971 - 23.2.1972 Ministeri valtioneuvoston kansliassa ammatti/virkamies 114
29.10.1971 - 23.2.1972 Liikenneministeri ammatti/virkamies 118
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Työvoimaministeri ammatti/virkamies 63
50. Paasio
27.5.1966 - 31.8.1967 Ministeri sosiaaliministeriössä Keskusta 462
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä Keskusta 623
Yhteensä 1436

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Anttilainen, Jaakko 57. Liinamaa 1.7.1975 - 30.11.1975 Liikenneministerin poliittinen sihteeri

14.11.2019 18.59. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.