Ministerin tiedot

Vesterinen, Vihtori

2632

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 27.1.1885 Kivijärvi
Ammatti ja koulutus: Maanviljelijä.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Sosiaaliministeri Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
31.3.1950 - 17.1.1951 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä Maalaisliitto 293
17.3.1950 - 17.1.1951 Ministeri sosiaaliministeriössä Maalaisliitto 307
31. Pekkala
26.3.1946 - 29.7.1948 Maatalousministeri Maalaisliitto 857
30. Paasikivi III
9.11.1945 - 26.3.1946 Maatalousministeri Maalaisliitto 138
21. Kallio IV
7.10.1936 - 12.3.1937 Kulkulaitosten ja yleisten töiden apulaisministeri Maalaisliitto 157
15. Sunila
17.12.1927 - 16.10.1928 Apulaismaatalousministeri Maalaisliitto 305
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Apulaismaatalousministeri Maalaisliitto 348
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Apulaismaatalousministeri Maalaisliitto 276
Yhteensä 2632

18.1.2019 9.50. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.