Ministerin tiedot

Virolainen, Johannes

6169

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 31.1.1914 Viipurin mlk.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Pääministerin sijainen Keskusta 742
15.5.1977 - 26.5.1979 Maa- ja metsätalousministeri Keskusta 742
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Maa- ja metsätalousministeri Keskusta 229
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Valtiovarainministeri Keskusta 1013
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Pääministerin sijainen Keskusta 784
22.3.1968 - 14.5.1970 Opetusministeri Keskusta 784
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Pääministeri Keskusta 623
47. Karjalainen
13.4.1962 - 18.12.1963 Pääministerin sijainen Maalaisliitto 615
13.4.1962 - 18.12.1963 Maatalousministeri Maalaisliitto 615
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Maatalousministeri Maalaisliitto 274
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 4.12.1958 Pääministerin sijainen Maalaisliitto 98
29.8.1958 - 4.12.1958 Ulkoasiainministeri Maalaisliitto 98
41. Sukselainen
31.10.1957 - 29.11.1957 Pääministerin sijainen Maalaisliitto 30
27.5.1957 - 29.11.1957 Ulkoasiainministeri Maalaisliitto 187
40. Fagerholm II
11.1.1957 - 27.5.1957 Pääministerin sijainen Maalaisliitto 137
3.3.1956 - 27.5.1957 Ministeri valtioneuvoston kansliassa Maalaisliitto 451
3.3.1956 - 27.5.1957 Opetusministeri Maalaisliitto 451
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 3.3.1956 Ulkoasiainministeri Maalaisliitto 501
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Opetusministeri Maalaisliitto 169
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Opetusministeri Maalaisliitto 132
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Ministeri valtioneuvoston kansliassa Maalaisliitto 247
33. Kekkonen
30.9.1950 - 17.1.1951 Ministeri sisäasiainministeriössä Maalaisliitto 110
Yhteensä 6169

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
35. Kekkonen III
1.12.1952 - 9.7.1953 Kekkonen, Urho Kaleva Pääministerin sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Pirttimäki, Paavo 60. Sorsa II 18.5.1977 - 26.5.1979 Maa- ja metsätalousministerin poliittinen sihteeri
Reunanen, Ville 59. Miettunen III 1.10.1976 - 15.5.1977 Maa- ja metsätalousministerin poliittinen sihteeri
Pirttimäki, Paavo 56. Sorsa 1.2.1975 - 13.6.1975 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Leskelä, Jorma 56. Sorsa 8.9.1972 - 31.1.1975 Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
Loikkanen, Jouko 49. Virolainen 12.9.1964 - 27.5.1966 Pääministerin sihteeri

8.12.2019 5.27. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.