Ministerin tiedot

Halonen, Tarja Kaarina

3238

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 24.12.1943 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Ay-lakimies, kansanedustaja. Oikeustieteen kandidaatti.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
67. Lipponen II
15.4.1999 - 25.2.2000 Ulkoasiainministeri SDP 317
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Ulkoasiainministeri SDP 1464
64. Holkeri
1.3.1990 - 26.4.1991 Oikeusministeri SDP 422
30.4.1987 - 28.2.1990 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä SDP 1036
Yhteensä 3238

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
56. Sorsa
11.3.1974 - 13.6.1975 Sorsa, Taisto Kalevi Pääministerin eduskuntasihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kantola, Tarja 67. Lipponen II 16.4.1999 - 24.2.2000 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Kantola, Tarja 66. Lipponen 24.4.1995 - 15.4.1999 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Rantanen, Marja-Liisa 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991 Oikeusministerin erityisavustaja
Sinkko, Kaija-Leena 64. Holkeri 15.12.1988 - 28.2.1990 Ministerin sosiaali- ja terveysministeriössä poliittinen sihteeri
Mäkinen, Terttu Anneli 64. Holkeri 1.10.1987 - 25.1.1989 Ministerin sosiaali- ja terveysministeriössä poliittinen sihteeri
Parmanne, Paula 64. Holkeri 11.5.1987 - 30.9.1987 Ministerin sosiaali- ja terveysministeriössä poliittinen sihteeri

17.1.2019 13.15. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.