Ministerin tiedot

Norrback, Johan Ole

4369

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 18.3.1941 Ylimarkku
Ammatti ja koulutus: Puolueen puheenjohtaja, toiminnanjohtaja, opettaja, kansanedustaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Ministeri valtioneuvoston kansliassa RKP 1464
13.4.1995 - 15.4.1999 Ministeri ulkoasiainministeriössä RKP 1464
13.4.1995 - 15.4.1999 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä RKP 1464
65. Aho
26.4.1991 - 13.4.1995 Liikenneministeri RKP 1449
64. Holkeri
13.6.1990 - 26.4.1991 Opetusministeri RKP 318
30.4.1987 - 13.6.1990 Puolustusministeri RKP 1141
30.4.1987 - 26.4.1991 Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä RKP 1458
Yhteensä 4369

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
59. Miettunen III
30.9.1976 - 15.5.1977 Granvik, Ragnar Ingemar Liikenneministerin poliittinen avustaja

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Gestrin, Christina 66. Lipponen 8.10.1998 - 15.4.1999 Ministerin UM:ssä, VNK:ssa ja KTM:ssä erityisavustaja
Sjölund-Oikarinen, Birgitta 66. Lipponen 11.11.1996 - 7.10.1998 Ministerin UM:ssä, VNK:ssa ja KTM:ssä erityisavustaja
Thors, Astrid Gunilla Margareta 66. Lipponen 8.1.1996 - 10.11.1996 Ministerin UM:ssä, VNK:ssa ja KTM:ssä erityisavustaja
Stenlund, Peter 66. Lipponen 1.5.1995 - 31.12.1995 Ministerin UM:ssä, VNK:ssa ja KTM:ssä erityisavustaja
Wallin, Stefan Erik 66. Lipponen 13.4.1995 - 31.8.1998 Ministerin UM:ssä, VNK:ssa ja KTM:ssä erityisavustaja
Wallin, Stefan Erik 65. Aho 1.8.1994 - 13.4.1995 Liikenneministerin erityisavustaja
Dahlqvist, Anders 65. Aho 1.11.1992 - 31.7.1994 Liikenneministerin erityisavustaja
Grahn, Ralf 65. Aho 7.1.1992 - 13.4.1995 Liikenneministerin erityisavustaja
Kukkonen, Ulla-Maj 65. Aho 16.5.1991 - 31.10.1992 Liikenneministerin erityisavustaja
Arhippainen, Max 65. Aho 27.4.1991 - 6.1.1992 Liikenneministerin erityisavustaja
Enestam, Jan-Erik 65. Aho 27.4.1991 - 31.5.1991 Liikenneministerin erityisavustaja
Byholm, Kim 64. Holkeri 6.8.1990 - 26.4.1991 Opetusministerin erityisavustaja
Arhippainen, Max 64. Holkeri 13.6.1990 - 26.4.1991 Opetusministerin erityisavustaja
Wikberg, Kristina 64. Holkeri 13.6.1990 - 5.8.1990 Opetusministerin erityisavustaja
Byholm, Kim 64. Holkeri 1.3.1990 - 12.6.1990 Opetusministerin erityisavustaja
Byholm, Kim 64. Holkeri 1.3.1989 - 28.2.1990 Opetusministerin poliittinen sihteeri
Thors, Astrid Gunilla Margareta 64. Holkeri 1.5.1987 - 28.2.1989 Puolustusministerin poliittinen sihteeri

20.8.2019 0.36. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.