Ministerin tiedot

Pesola, Anja Helena

977

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 2.7.1947 Kuopio
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Yhteiskuntatieteiden maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
64. Holkeri
30.4.1987 - 31.12.1989 Sosiaali- ja terveysministeri Kokoomus 977
Yhteensä 977

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Lemmetty, Markku 64. Holkeri 1.1.1989 - 31.12.1989 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri
Toivola, Matti 64. Holkeri 16.5.1988 - 31.12.1988 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri
Heinonen, Arto 64. Holkeri 11.5.1987 - 30.4.1988 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri

21.8.2019 14.20. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.