Ministerin tiedot

Tuominen, Heikki Aukusti

1571

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 5.12.1920 Perniö
Ammatti ja koulutus: Hallitusneuvos

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Valtiovarainministeri ammatti/virkamies 171
56. Sorsa
30.9.1974 - 13.6.1975 Ministeri valtiovarainministeriössä ammatti/virkamies 257
4.9.1972 - 13.6.1975 Sisäasiainministeri ammatti/virkamies 1013
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Sisäasiainministeri ammatti/virkamies 118
48. Lehto
18.12.1963 - 12.9.1964 Ministeri valtiovarainministeriössä ammatti/virkamies 270
Yhteensä 1571

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Häyhtiö, Jaakko 56. Sorsa 1.2.1975 - 13.6.1975 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri

24.5.2019 8.30. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.