Ministerin tiedot

Huuhtanen, Jorma Kalevi

1085

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 26.11.1945 Soini
Ammatti ja koulutus: Yleislääketieteen erikoislääkäri, ylilääkäri, kansanedustaja. Lääketieteen lisensiaatti.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
65. Aho
24.4.1992 - 13.4.1995 Sosiaali- ja terveysministeri Keskusta 1085
Yhteensä 1085

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Haukipuro, Kyösti 65. Aho 25.7.1994 - 13.4.1995 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja
Perttula, Pekka 65. Aho 1.8.1993 - 24.7.1994 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 65. Aho 11.5.1992 - 31.7.1993 Sosiaali- ja terveysministerin erityisavustaja

19.1.2019 5.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.