Ministerin tiedot

Kääriäinen, Seppo Arimo

2017

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 29.3.1948 Iisalmen mlk
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Valtiotieteen maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Puolustusministeri Keskusta 1396
65. Aho
1.8.1993 - 13.4.1995 Ministeri ulkoasiainministeriössä Keskusta 621
1.8.1993 - 13.4.1995 Kauppa- ja teollisuusministeri Keskusta 621
Yhteensä 2017

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
61. Koivisto II
4.6.1979 - 30.6.1980 Pekkala, Ahti Antti Johannes Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri
59. Miettunen III
30.9.1976 - 15.5.1977 Miettunen, Martti Juhani Pääministerin sihteeri
58. Miettunen II
2.12.1975 - 29.9.1976 Väyrynen, Paavo Matti Opetusministerin poliittinen sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Partanen, Jari 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 Puolustusministerin erityisavustaja
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 65. Aho 1.8.1993 - 13.4.1995 Kauppa- ja teollisuusministerin erityisavustaja

25.5.2019 0.37. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.