Ministerin tiedot

Törngren, Ralf Johan Gustaf

4246

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 1.3.1899 Oulu
Ammatti ja koulutus: Pääjohtaja, filosofian maisteri, kauppatieteiden tohtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
45. Sukselainen II
13.1.1959 - 16.5.1961 Pääministerin sijainen RKP 855
13.1.1959 - 16.5.1961 Ulkoasiainministeri RKP 855
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Ulkoasiainministeri RKP 451
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Pääministeri RKP 169
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Ulkoasiainministeri RKP 170
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Ulkoasiainministeri RKP 132
35. Kekkonen III
26.11.1952 - 9.7.1953 Ministeri ulkoasiainministeriössä RKP 226
20.9.1951 - 26.11.1952 Sosiaaliministeri RKP 434
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Ministeri valtiovarainministeriössä RKP 247
33. Kekkonen
17.3.1950 - 17.1.1951 Sosiaaliministeri RKP 307
31. Pekkala
26.3.1946 - 29.7.1948 Valtiovarainministeri RKP 857
30. Paasikivi III
17.7.1945 - 26.3.1946 Valtiovarainministeri RKP 253
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Sosiaaliministeri RKP 152
Yhteensä 4246

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Stjernschantz, Göran 38. Törngren 12.5.1954 - 20.10.1954 Pääministerin sihteeri

21.5.2019 21.33. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.