Ministerin tiedot

Ryti, Risto Heikki

1236

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 3.2.1889 Huittinen
Ammatti ja koulutus: Talousmies, lakitieteen kandidaatti, valtiotieteen tohtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
24. Ryti II
27.3.1940 - 19.12.1940 Pääministeri Edistyspuolue 268
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Pääministeri Edistyspuolue 118
9. Kallio
14.11.1922 - 18.1.1924 Valtiovarainministeri Edistyspuolue 431
7. Vennola II
9.4.1921 - 2.6.1922 Valtiovarainministeri Edistyspuolue 420
Yhteensä 1236

21.5.2019 22.33. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.