Ministerin tiedot

Salovaara, Väinö Veikko

2808

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 26.2.1888 Iitti

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 45
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 523
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 791
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 284
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 118
22. Cajander III
2.9.1938 - 1.12.1939 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri SDP 456
12.3.1937 - 2.9.1938 Kulkulaitosten ja yleisten töiden apulaisministeri SDP 540
Yhteensä 2808

15.11.2019 12.14. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.