Ministerin tiedot

Uusitalo, Eino Oskari

2125

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 1.12.1924 Soini

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Pääministerin sijainen Keskusta 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Ministeri valtioneuvoston kansliassa Keskusta 1001
26.5.1979 - 19.2.1982 Sisäasiainministeri Keskusta 1001
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Sisäasiainministeri Keskusta 742
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Sisäasiainministeri Keskusta 229
53. Karjalainen II
28.5.1971 - 29.10.1971 Sisäasiainministeri Keskusta 155
Yhteensä 2125

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Latva-Rasku, Esa 61. Koivisto II 1.10.1981 - 19.2.1982 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri
Luhtala, Arto 61. Koivisto II 1.9.1981 - 30.9.1981 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri
Hakulinen, Pentti 61. Koivisto II 15.8.1980 - 31.8.1981 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri
Liinamaa, Tapio 61. Koivisto II 27.5.1979 - 14.8.1980 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri
Liinamaa, Tapio 60. Sorsa II 15.2.1979 - 26.5.1979 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 60. Sorsa II 1.10.1978 - 14.2.1979 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri
Nurminen, Markku 60. Sorsa II 15.5.1977 - 30.9.1978 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri
Nurminen, Markku 59. Miettunen III 4.10.1976 - 15.5.1977 Sisäasiainministerin poliittinen sihteeri

21.11.2019 10.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.