Ministerin tiedot

Setälä, Emil Nestor

989

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 27.2.1864 Kokemäki
Ammatti ja koulutus: Valtioneuvos, kielen-ja kansanrunouden tutkija.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
13. Kallio II
31.12.1925 - 13.12.1926 Ulkoasiainministeri Kokoomus 348
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Opetusministeri Kokoomus 276
2. Paasikivi
27.5.1918 - 27.11.1918 Kirkollis- ja opetustoimituskunnan päällikkö Nuorsuomalaiset 185
1. Svinhufvud
27.11.1917 - 27.5.1918 Kirkollis- ja opetustoimituskunnan päällikkö Nuorsuomalaiset 182
Yhteensä 989

17.1.2019 5.41. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.