Ministerin tiedot

Simonen, Aarre Edvard

3057

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 18.11.1913 Helsinki

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Oikeusministeri TPSL 784
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Oikeusministeri TPSL 666
41. Sukselainen
2.9.1957 - 31.10.1957 Pääministerin sijainen TPSL 60
2.9.1957 - 31.10.1957 Ministeri valtioneuvoston kansliassa TPSL 60
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 27.5.1957 Valtiovarainministeri SDP 451
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 6.11.1954 Oikeusministeri SDP 18
20.10.1954 - 3.3.1956 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 501
32. Fagerholm
24.3.1949 - 17.3.1950 Ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä SDP 359
29.7.1948 - 17.3.1950 Sisäasiainministeri SDP 597
Yhteensä 3057

22.11.2019 15.33. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.