Ministerin tiedot

Sundqvist, Ulf Ludvig

1874

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 22.2.1945 Sipoo

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
61. Koivisto II
26.5.1979 - 30.6.1981 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 767
56. Sorsa
9.9.1974 - 13.6.1975 Opetusministeri SDP 278
4.9.1972 - 31.5.1974 Opetusministeri SDP 635
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Opetusministeri SDP 195
Yhteensä 1874

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kykkänen, Paavo 61. Koivisto II 17.11.1980 - 30.6.1981 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri
Eloranta, Jorma 61. Koivisto II 11.6.1979 - 16.11.1980 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittiinen sihteeri
Westlund, Jorma 56. Sorsa 9.9.1974 - 13.6.1975 Opetusministerin poliittinen sihteeri
Westlund, Jorma 56. Sorsa 16.6.1973 - 31.5.1974 Opetusministerin poliittinen sihteeri
Mäenpää, Heikki 56. Sorsa 7.9.1972 - 15.6.1973 Opetusministerin poliittinen sihteeri
Mäenpää, Heikki 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972 Opetusministerin poliittinen sihteeri

15.11.2019 12.58. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.