Ministerin tiedot

Svento, Reinhold Konstantin

1261

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 23.7.1881 (Pargala) Pietari
Ammatti ja koulutus: Lähettiläs, sanomalehden toimittaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
31. Pekkala
26.3.1946 - 30.4.1948 Ministeri ulkoasiainministeriössä SKDL 767
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 26.3.1946 Ministeri ulkoasiainministeriössä SKDL 344
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Ministeri ulkoasiainministeriössä SDP 152
Yhteensä 1261

21.5.2019 3.38. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.