Ministerin tiedot

Svinhufvud, Pehr Evind

412

Ministeripäivät

Syntymäaika ja -paikka: 15.12.1861 Sääksmäki
Ammatti ja koulutus: Lakimies, lakitieteen kandidaatti, filosofian tohtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
18. Svinhufvud II
4.7.1930 - 18.2.1931 Pääministeri Kokoomus 230
1. Svinhufvud
27.11.1917 - 27.5.1918 Senaatin puheenjohtaja Nuorsuomalaiset 182
Yhteensä 412

13.8.2020 0.48. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.