Ministerin tiedot

Söderman, Jacob-Magnus

161

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 19.3.1938 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Hallitusneuvos, maaherra. Oikeustieteen lisensiaatti.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
62. Sorsa III
19.2.1982 - 30.6.1982 Sosiaali- ja terveysministeri SDP 132
53. Karjalainen II
1.10.1971 - 29.10.1971 Oikeusministeri SDP 29
1.10.1971 - 29.10.1971 Ministeri sisäasiainministeriössä SDP 29
Yhteensä 161

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Mattila, Markku 62. Sorsa III 8.3.1982 - 30.6.1982 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri
Luhtanen, Leena 62. Sorsa III 19.2.1982 - 7.3.1982 Sosiaali- ja terveysministerin poliittinen sihteeri

21.5.2019 21.55. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.