Ministerin tiedot

Väyrynen, Paavo Matti

5997

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 2.9.1946 Kemin mlk.
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Valtiotieteen tohtori.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Keskusta 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Keskusta 1161
65. Aho
26.4.1991 - 5.5.1993 Ulkoasiainministeri Keskusta 741
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Pääministerin sijainen Keskusta 1456
6.5.1983 - 30.4.1987 Ulkoasiainministeri Keskusta 1456
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Ulkoasiainministeri Keskusta 1001
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Ulkoasiainministeri Keskusta 742
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Työvoimaministeri Keskusta 229
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Opetusministeri Keskusta 305
Yhteensä 5997

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Karjalainen, Ahti Kalle Samuli Pääministerin sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kulmuni, Katri 71. Kiviniemi 18.4.2011 - 22.6.2011 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin lehdistöavustaja
Hyytiäinen, Mika 71. Kiviniemi 21.3.2011 - 17.4.2011 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin lehdistöavustaja
Kulmuni, Katri 71. Kiviniemi 27.12.2010 - 20.3.2011 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin lehdistöavustaja
Neittaanmäki, Petri 71. Kiviniemi 1.11.2010 - 22.6.2011 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Ojakoski, Markus 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 31.10.2010 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Saarni, Hanna 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 26.12.2010 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin lehdistöavustaja
Saarni, Hanna 70. Vanhanen II 4.2.2010 - 22.6.2010 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin lehdistöavustaja
Ojakoski, Markus 70. Vanhanen II 8.10.2009 - 22.6.2010 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Saarikko, Annika 70. Vanhanen II 20.7.2009 - 31.1.2010 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin lehdistöavustaja
Manner, Riikka 70. Vanhanen II 14.7.2008 - 13.7.2009 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin lehdistöavustaja
Martikainen, Ossi 70. Vanhanen II 26.4.2007 - 30.9.2009 Ulkomaankauppa- ja kehitysministerin erityisavustaja
Lankia, Eero 65. Aho 1.5.1991 - 4.5.1993 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Jaakkola, Lassi 63. Sorsa IV 1.2.1987 - 30.4.1987 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Gardin, Mauri 63. Sorsa IV 1.7.1985 - 31.1.1987 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Virkkunen, Kalevi 63. Sorsa IV 1.1.1984 - 30.6.1985 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Gardin, Mauri 63. Sorsa IV 17.5.1983 - 31.12.1983 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Jaakkola, Lassi 61. Koivisto II 1.2.1982 - 19.2.1982 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Gardin, Mauri 61. Koivisto II 2.3.1981 - 31.1.1982 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Kietäväinen, Timo 61. Koivisto II 12.1.1981 - 28.2.1981 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Sallila, Pekka 61. Koivisto II 1.9.1980 - 9.1.1981 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Sallila, Pekka 61. Koivisto II 1.1.1980 - 31.1.1980 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Aho, Esko Tapani 61. Koivisto II 1.6.1979 - 31.8.1980 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Sallila, Pekka 61. Koivisto II 27.5.1979 - 31.5.1979 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Sallila, Pekka 60. Sorsa II 16.5.1977 - 26.5.1979 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias 59. Miettunen III 1.10.1976 - 15.5.1977 Työvoimaministerin poliittinen sihteeri
Kääriäinen, Seppo Arimo 58. Miettunen II 2.12.1975 - 29.9.1976 Opetusministerin poliittinen sihteeri

27.5.2019 2.0. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.