Ministerin tiedot

Teir, Grels Olof

1697

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 26.2.1916 Lapväärtti

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä ammatti/virkamies 171
56. Sorsa
4.9.1972 - 31.12.1972 Kauppa- ja teollisuusministeri RKP 119
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Kauppa- ja teollisuusministeri RKP 784
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeri RKP 623
Yhteensä 1697

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Mattlin, Håkan 57. Liinamaa 23.6.1975 - 30.11.1975 Ministerin sosiaali- ja terveysministeriössä poliittinen sihteeri
Nordman, Håkan 56. Sorsa 1.10.1972 - 31.12.1972 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri

15.11.2019 4.35. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.