Ministerin tiedot

Vanhanen, Matti Taneli

2624

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 4.11.1955 Jyväskylä
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja, lehtimies. Valtiotieteen maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Pääministeri Keskusta 1161
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Pääministeri Keskusta 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Puolustusministeri Keskusta 69
Yhteensä 2624

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Volanen, Risto 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 Pääministerin valtiosihteeri
Volanen, Risto 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 Pääministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kalli, Eeva 70. Vanhanen II 8.2.2010 - 22.6.2010 Pääministerin EU-asioiden neuvonantaja
Iso-Aho, Juha 70. Vanhanen II 12.10.2009 - 22.6.2010 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Kuisma, Juha 70. Vanhanen II 1.10.2009 - 22.6.2010 Pääministerin talouspoliittinen neuvonantaja
Vimpari, Anna-Mari 70. Vanhanen II 1.1.2009 - 23.2.2010 Pääministerin EU-asioiden neuvonantaja
Rossi, Mika 70. Vanhanen II 1.2.2008 - 30.9.2009 Pääministerin talouspoliittinen erityisavustaja
Ihanus, Jukka 70. Vanhanen II 1.1.2008 - 22.6.2010 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Hamilo, Esko 70. Vanhanen II 1.8.2007 - 22.6.2010 Ulkoasioiden alivaltiosihteeri
Nevamäki, Riina 70. Vanhanen II 15.5.2007 - 31.12.2008 Pääministerin EU-asioiden neuvonantaja
Rauhansalo, Sanna 70. Vanhanen II 2.5.2007 - 11.10.2009 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Ihanus, Jukka 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 31.12.2007 Pääministerin talouspoliittinen erityisavustaja
Laaninen, Timo 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 31.12.2007 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Schalin, Johan 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 31.7.2007 Pääministerin kansainvälisten asioiden erityisavustaja
Vimpari, Anna-Mari 69. Vanhanen 5.2.2007 - 18.3.2007 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Salovaara, Jukka 69. Vanhanen 3.7.2006 - 31.3.2007 Pääministerin EU-asioiden neuvonantaja
Ihanus, Jukka 69. Vanhanen 26.6.2006 - 19.4.2007 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat), (5.2.-18.3.2007, talouspolitiikka)
Ihanus, Jukka 69. Vanhanen 26.4.2006 - 9.6.2006 Pääministerin talouspoliittinen erityisavustaja
Alkio, Mikko 69. Vanhanen 1.10.2005 - 31.3.2007 Pääministerin talouspoliittinen erityisavustaja (virkavapaalla 26.4.-9.6.2006 ja 5.2.-18.3.2007)
Schalin, Johan 69. Vanhanen 17.1.2005 - 19.4.2007 Pääministerin kansainvälisten asioiden erityisavustaja
Kiviniemi, Mari Johanna 69. Vanhanen 1.8.2004 - 2.9.2005 Pääministerin talouspoliittinen neuvonantaja
Rehn, Olli 69. Vanhanen 1.11.2003 - 11.7.2004 Pääministerin talouspoliittinen neuvonantaja
Tuuri, Helena 69. Vanhanen 30.6.2003 - 30.6.2006 Pääministerin erityisavustaja
Nevamäki, Riina 69. Vanhanen 25.6.2003 - 25.6.2006 Pääministerin erityisavustaja
Aula, Maria Kaisa 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.8.2005 Pääministerin talouspoliittinen neuvonantaja (virkavapaalla 27.10.2003-31.8.2005)
Hellenberg, Timo 69. Vanhanen 24.6.2003 - 30.6.2003 EU-asioiden neuvonantaja
Laaninen, Timo 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Salovaara, Jukka 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.12.2004 Kansainvälisten asioiden erityisavustaja
Nevamäki, Riina 68. Jäätteenmäki 28.4.2003 - 25.6.2003 Puolustusministerin erityisavustaja

21.5.2019 21.44. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.