Ministerin tiedot

Luhtanen, Leena Marjatta

1464

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 12.2.1941 Kuopio
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja, opetusneuvos. Valtiotieteen maisteri, tohtori (hc).

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
69. Vanhanen
23.9.2005 - 19.4.2007 Oikeusministeri SDP 574
24.6.2003 - 23.9.2005 Liikenne- ja viestintäministeri SDP 823
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Liikenne- ja viestintäministeri SDP 69
Yhteensä 1464

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Puro, Perttu 69. Vanhanen 5.1.2005 - 23.9.2005 Liikenne- ja viestintäministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Hämäläinen, Johanna 69. Vanhanen 1.4.2006 - 19.4.2007 Oikeusministerin erityisavustaja
Pahlman, Irma 69. Vanhanen 1.1.2006 - 31.3.2006 Oikeusministerin erityisavustaja
Ojala-Niemelä, Johanna 69. Vanhanen 23.9.2005 - 19.12.2005 Oikeusministerin erityisavustaja
Salmi, Pekka 69. Vanhanen 24.1.2005 - 23.9.2005 Liikenne- ja viestintäministerin erityisavustaja
Puro, Perttu 69. Vanhanen 24.6.2003 - 4.1.2005 Liikenne- ja viestintäministerin erityisavustaja
Puro, Perttu 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003 Liikenne- ja viestintäministerin erityisavustaja

23.7.2019 7.49. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.