Ministerin tiedot

Häkämies, Jyri Jukka

2039

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 30.8.1961 Karhula
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Valtiotieteen maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
72. Katainen
22.6.2011 - 16.11.2012 Elinkeinoministeri Kokoomus 514
22.6.2011 - 16.11.2012 Elinkeinoministeri Kokoomus 514
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Ministeri valtioneuvoston kansliassa Kokoomus 366
22.6.2010 - 22.6.2011 Puolustusministeri Kokoomus 366
70. Vanhanen II
1.5.2007 - 22.6.2010 Ministeri valtioneuvoston kansliassa Kokoomus 1149
19.4.2007 - 22.6.2010 Puolustusministeri Kokoomus 1161
Yhteensä 2039

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Hakala, Jouni 72. Katainen 8.8.2011 - 16.11.2012 Elinkeinoministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Pokkinen, Pete 72. Katainen 1.8.2012 - 16.11.2012 Elinkeinoministerin erityisavustaja
Mykkänen, Kai Aslak 72. Katainen 10.10.2011 - 31.7.2012 Elinkeinoministerin erityisavustaja
Kortelainen, Mikko 72. Katainen 23.6.2011 - 30.9.2011 Elinkeinoministerin erityisavustaja
Kortelainen, Mikko 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Puolustusministerin erityisavustaja
Mickelsson, Annukka 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Puolustusministerin erityisavustaja (valtion omistajaohjausasiat)
Mickelsson, Annukka 70. Vanhanen II 8.9.2008 - 22.6.2010 Puolustusministerin erityisavustaja (valtion omistajaohjausasiat)
Hakala, Jouni 70. Vanhanen II 1.8.2007 - 7.9.2008 Puolustusministerin erityisavustaja (valtion omistajaohjausasiat)
Kortelainen, Mikko 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 Puolustusministerin erityisavustaja

21.8.2019 15.1. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.