Ministerin tiedot

Gestrin, Lars Olof Kristian

2309

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 10.4.1929 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Pääjohtaja. Varatuomari.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
60. Sorsa II
15.5.1977 - 2.3.1978 Ministeri sisäasiainministeriössä RKP 292
15.5.1977 - 2.3.1978 Opetusministeri RKP 292
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Oikeusministeri RKP 229
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Oikeusministeri RKP 305
56. Sorsa
1.10.1974 - 13.6.1975 Kauppa- ja teollisuusministeri RKP 256
4.9.1972 - 30.9.1974 Puolustusministeri RKP 757
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Puolustusministeri RKP 472
Yhteensä 2309

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Hirsikangas, Päivi 60. Sorsa II 15.5.1977 - 2.3.1978 Opetusministerin poliittinen sihteeri
Hirsikangas, Päivi 59. Miettunen III 29.9.1976 - 15.5.1977 Oikeusministerin poliittinen sihteeri
Hirsikangas, Päivi 58. Miettunen II 1.3.1976 - 29.9.1976 Oikeusministerin poliittinen sihteeri
Mattlin, Håkan 58. Miettunen II 4.12.1975 - 29.2.1976 Oikeusministerin poliittinen sihteeri
Broo, Roger 56. Sorsa 1.10.1974 - 13.6.1975 Kauppa- ja teollisuusministerin poliittinen sihteeri
Nordell, Henrik 56. Sorsa 14.9.1972 - 31.1.1974 Puolustusministerin poliittinen sihteeri

20.7.2019 20.53. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.