Ministerin tiedot

Aho, Esko Tapani

1449

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 20.5.1954 Veteli

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
65. Aho
26.4.1991 - 13.4.1995 Pääministeri Keskusta 1449
Yhteensä 1449

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
61. Koivisto II
1.6.1979 - 31.8.1980 Väyrynen, Paavo Matti Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Relander, Timo Oskari 65. Aho 17.8.1992 - 13.4.1995 Pääministerin valtiosihteeri
Tuomisto, Pekka Juhani Konstantin 65. Aho 10.5.1991 - 17.8.1992 Pääministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kontro, Lauri 65. Aho 1.1.1995 - 13.4.1995 Pääministerin erityisavustaja, kansainväliset asiat
Seikkula, Altti 65. Aho 1.11.1994 - 13.4.1995 Pääministerin erityisavustaja
Laaninen, Timo 65. Aho 1.9.1994 - 13.4.1995 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Hänninen, Erkki 65. Aho 23.5.1994 - 31.10.1994 Pääministerin erityisavustaja
Huhtaniemi, Pekka 65. Aho 1.9.1993 - 31.12.1994 Pääministerin erityisavustaja (kansainväliset asiat)
Kuisma, Juha 65. Aho 1.9.1993 - 13.4.1995 Pääministerin erityisavustaja, talouspolitiikka
Huhtaniemi, Pekka 65. Aho 1.4.1993 - 31.8.1993 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Aula, Maria Kaisa 65. Aho 15.3.1993 - 31.8.1994 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Rehn, Olli 65. Aho 11.5.1992 - 14.3.1993 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Seikkula, Altti 65. Aho 13.5.1991 - 30.4.1994 Pääministerin erityisavustaja
Härkönen, Seppo 65. Aho 10.5.1991 - 31.8.1993 Pääministerin erityisavustaja, kansainväliset asiat
Härmälä, Esa 65. Aho 2.5.1991 - 14.3.1993 Pääministerin erityisavustaja, talouspolitiikka
Yli-Lahti, Jussi Ilmari 65. Aho 26.4.1991 - 10.5.1992 Pääministerin poliittinen erityisavustaja

21.11.2019 11.10. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.