Ministerin tiedot

Paasio, Pertti Kullervo

815

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 2.4.1939 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Puolueen puheenjohtaja, kansanedustaja. Valtiotieteen maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
64. Holkeri
1.2.1989 - 26.4.1991 Pääministerin sijainen SDP 815
1.2.1989 - 26.4.1991 Ulkoasiainministeri SDP 815
Yhteensä 815

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
56. Sorsa
1.1.1975 - 13.6.1975 Sorsa, Taisto Kalevi Pääministerin sihteeri
55. Paasio II
1.3.1972 - 4.9.1972 Koivisto, Mauno Henrik Valtiovarainministerin poliittinen sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kantola, Tarja 64. Holkeri 1.3.1990 - 24.9.1990 Ulkoasiainministerin erityisavustaja (virkavapaalla 25.9.1989-10.8.1990)
Luoto, Jari 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Luoto, Jari 64. Holkeri 25.9.1989 - 28.2.1990 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Kantola, Tarja 64. Holkeri 1.5.1989 - 28.2.1990 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri (virkavapaalla 25.9.1989-10.8.1990)
Ruotsalainen, Pekka 64. Holkeri 1.5.1989 - 26.4.1991 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Kangas, Lauri Ylermi 64. Holkeri 1.2.1989 - 30.4.1989 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri

25.5.2019 10.27. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.