Ministerin tiedot

Salolainen, Pertti Edvard

2906

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 19.10.1940 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Kauppatieteiden maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
65. Aho
23.8.1991 - 13.4.1995 Pääministerin sijainen Kokoomus 1330
26.4.1991 - 13.4.1995 Ministeri ulkoasiainministeriössä Kokoomus 1449
26.4.1991 - 13.4.1995 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä Kokoomus 1449
64. Holkeri
30.4.1987 - 26.4.1991 Ministeri ulkoasiainministeriössä Kokoomus 1458
30.4.1987 - 26.4.1991 Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä Kokoomus 1458
Yhteensä 2906

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Vapaavuori, Jan Pellervo 65. Aho 1.12.1993 - 13.4.1995 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä erityisavustaja
Hiltunen, Harri 65. Aho 16.11.1992 - 30.11.1993 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä erityisavustaja
Väisänen, Kari 65. Aho 1.1.1992 - 15.11.1992 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä erityisavustaja
Kasso, Tapani 65. Aho 27.4.1991 - 31.12.1991 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä erityisavustaja
Kasso, Tapani 64. Holkeri 1.3.1990 - 26.4.1991 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä erityisavustaja
Kasso, Tapani 64. Holkeri 1.12.1989 - 28.2.1990 Ministerin kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri
Rydman, Juha 64. Holkeri 1.8.1988 - 30.11.1989 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä erityisavustaja
Martonen, Ari 64. Holkeri 11.5.1987 - 31.7.1988 Ministerin ulkoasiainministeriössä ja kauppa- ja teollisuusministeriössä poliittinen sihteeri

19.10.2018 19.23. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.