Ministerin tiedot

Niinistö, Sauli Väinämö

2927

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 24.8.1948 Salo
Ammatti ja koulutus: Puolueen puheenjohtaja, kansanedustaja. Varatuomari.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
67. Lipponen II
15.4.1999 - 30.8.2001 Pääministerin sijainen Kokoomus 869
15.4.1999 - 17.4.2003 Valtiovarainministeri Kokoomus 1464
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Pääministerin sijainen Kokoomus 1464
2.2.1996 - 15.4.1999 Valtiovarainministeri Kokoomus 1169
13.4.1995 - 2.2.1996 Oikeusministeri Kokoomus 296
Yhteensä 2927

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Mickelsson, Max 67. Lipponen II 1.12.2000 - 15.7.2001 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Kortelainen, Mikko 67. Lipponen II 25.9.2000 - 17.4.2003 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Ussa, Elina 67. Lipponen II 1.11.1999 - 12.9.2001 Valtiovarainministerin erityisavustaja (virkavapaalla 23.9.2000-8.8.2001)
Nummikoski, Velipekka 67. Lipponen II 1.5.1999 - 31.10.2000 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Mickelsson, Max 67. Lipponen II 16.4.1999 - 30.4.1999 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Mäkilä, Annaleena 67. Lipponen II 16.4.1999 - 31.10.1999 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Mäkilä, Annaleena 66. Lipponen 5.10.1998 - 15.4.1999 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Mickelsson, Max 66. Lipponen 1.9.1997 - 15.4.1999 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Nummikoski, Velipekka 66. Lipponen 1.2.1997 - 31.8.1997 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Piispanen, Pekka 66. Lipponen 19.2.1996 - 30.9.1998 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Laatikainen, Eeva 66. Lipponen 2.2.1996 - 3.2.1997 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Laatikainen, Eeva 66. Lipponen 1.12.1995 - 1.2.1996 Oikeusministerin erityisavustaja
Kvist, Timo 66. Lipponen 1.7.1995 - 1.2.1996 Oikeusministerin erityisavustaja
Vapaavuori, Jan Pellervo 66. Lipponen 13.4.1995 - 30.11.1995 Oikeusministerin erityisavustaja

19.8.2019 23.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.