Ministerin tiedot

Backman, Jouni Ensio

1786

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 30.3.1959 Savonlinna
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Yhteiskuntatieteiden ylioppilas.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
67. Lipponen II
31.5.2002 - 17.4.2003 Ympäristöministeri SDP 322
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Ministeri sisäasiainministeriössä SDP 1464
13.4.1995 - 15.4.1999 Ministeri valtiovarainministeriössä SDP 1464
Yhteensä 1786

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Shemeikka, Tero 67. Lipponen II 9.8.2002 - 17.4.2003 Ympäristöministerin erityisavustaja
Niemi, Veli-Mikko 67. Lipponen II 4.6.2002 - 31.7.2002 Ympäristöministerin erityisavustaja
Jungner, Mikael 66. Lipponen 1.9.1997 - 15.4.1999 Ministerin sisäasiainministeriössä ja valtiovarainministeriössä erityisavustaja
Hellsten, Tapani 66. Lipponen 20.4.1995 - 31.8.1997 Ministerin sisäasiainministeriössä ja valtiovarainministeriössä erityisavustaja

19.10.2019 12.38. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.