Ministerin tiedot

Kalliomäki, Antti Tapani

2928

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 8.1.1947 Siikainen
Ammatti ja koulutus: Kansanedustaja. Liikunnan opettaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
69. Vanhanen
24.6.2003 - 23.9.2005 Pääministerin sijainen SDP 823
23.9.2005 - 19.4.2007 Opetusministeri SDP 574
24.6.2003 - 23.9.2005 Valtiovarainministeri SDP 823
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Pääministerin sijainen SDP 69
17.4.2003 - 24.6.2003 Valtiovarainministeri SDP 69
66. Lipponen
13.4.1995 - 15.4.1999 Kauppa- ja teollisuusministeri SDP 1464
Yhteensä 2928

Avustajuudet

Hallitus ja aika Ministeri Tehtävä
63. Sorsa IV
1.9.1986 - 30.4.1987 Sorsa, Taisto Kalevi Pääministerin sihteeri

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Rauhio, Pertti 69. Vanhanen 5.1.2005 - 23.9.2005 Valtiovarainministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Shemeikka, Tero 69. Vanhanen 23.9.2005 - 30.9.2005 Opetusministerin erityisavustaja
Vuorenkoski, Vesa 69. Vanhanen 23.9.2005 - 19.4.2007 Opetusministerin erityisavustaja
Rajakangas, Ulla-Maija 69. Vanhanen 25.7.2005 - 23.9.2005 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Vuorento, Reijo 69. Vanhanen 10.1.2005 - 23.9.2005 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Feldt-Ranta, Maarit 69. Vanhanen 1.1.2005 - 15.6.2005 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Kainulainen, Ismo 69. Vanhanen 15.9.2004 - 30.11.2004 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Can-Kurtakko, Nesrin 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.1.2004 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Järvinen, Harri 69. Vanhanen 24.6.2003 - 23.9.2005 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Koivisto, Timo 69. Vanhanen 24.6.2003 - 9.1.2005 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Rauhio, Pertti 69. Vanhanen 24.6.2003 - 4.1.2005 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Järvinen, Harri 68. Jäätteenmäki 26.5.2003 - 24.6.2003 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Can-Kurtakko, Nesrin 68. Jäätteenmäki 9.5.2003 - 24.6.2003 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Rauhio, Pertti 68. Jäätteenmäki 2.5.2003 - 24.6.2003 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Koivisto, Timo 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003 Valtiovarainministerin erityisavustaja
Tukiainen, Matti 66. Lipponen 14.9.1998 - 15.4.1999 Kauppa- ja teollisuusministerin erityisavustaja
Hirvilammi, Tero 66. Lipponen 1.4.1997 - 13.9.1998 Kauppa- ja teollisuusministerin erityisavustaja
Vuolanne, Antti 66. Lipponen 24.4.1995 - 31.3.1997 Kauppa- ja teollisuusministerin erityisavustaja

23.8.2019 16.6. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.