Ministerit ministeriössä

Ympäristöministeriö

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Ahde, Matti Allan
Ympäristöministeri 1.10.1983 - 30.4.1987 1308 63. Sorsa IV SDP
Yhteensä 1308
Bärlund, Kaj-Ole Johannes
Ympäristöministeri 30.4.1987 - 26.4.1991 1458 64. Holkeri SDP
Yhteensä 1458
Pietikäinen, Sirpa Maria
Ympäristöministeri 26.4.1991 - 13.4.1995 1449 65. Aho Kokoomus
Yhteensä 1449
Rusanen, Pirjo Maija
Ministeri ympäristöministeriössä 26.4.1991 - 2.1.1995 1348 65. Aho Kokoomus
Yhteensä 1348
Taina, Anneli Kristiina
Ministeri ympäristöministeriössä 2.1.1995 - 13.4.1995 102 65. Aho Kokoomus
Yhteensä 102
Haavisto, Pekka Olavi
Ympäristöministeri 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen Vihreät
Yhteensä 1464
Mönkäre, Taru Sinikka
Ministeri ympäristöministeriössä 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen SDP
Yhteensä 1464
Hassi, Satu Maijastiina
Ympäristöministeri 15.4.1999 - 31.5.2002 1143 67. Lipponen II Vihreät
Yhteensä 1143
Siimes, Suvi-Anne
Ministeri ympäristöministeriössä 15.4.1999 - 17.4.2003 1464 67. Lipponen II Vasemmistoliitto
Yhteensä 1464
Backman, Jouni Ensio
Ympäristöministeri 31.5.2002 - 17.4.2003 322 67. Lipponen II SDP
Yhteensä 322
Enestam, Jan-Erik
Ympäristöministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki RKP
Ympäristöministeri 24.6.2003 - 31.12.2006 1287 69. Vanhanen RKP
Yhteensä 1355
Manninen, Hannes
Ministeri ympäristöministeriössä 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki Keskusta
Ministeri ympäristöministeriössä 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 69. Vanhanen Keskusta
Yhteensä 1464
Wallin, Stefan Erik
Ympäristöministeri 1.1.2007 - 19.4.2007 109 69. Vanhanen RKP
Yhteensä 109
Lehtomäki, Paula Ilona
Ympäristöministeri 19.4.2007 - 28.9.2007 163 70. Vanhanen II Keskusta
Ympäristöministeri 11.4.2008 - 22.6.2010 803 70. Vanhanen II Keskusta
Ympäristöministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Keskusta
Yhteensä 1331
Risikko, Paula Sinikka
Ministeri ympäristöministeriössä 19.4.2007 - 1.1.2008 258 70. Vanhanen II Kokoomus
Yhteensä 258
Vapaavuori, Jan Pellervo
Asuntoministeri 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 70. Vanhanen II Kokoomus
Asuntoministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Kokoomus
Yhteensä 1526
Tiilikainen, Kimmo Kalevi
Ympäristöministeri 28.9.2007 - 11.4.2008 197 70. Vanhanen II Keskusta
Maatalous- ja ympäristöministeri 29.5.2015 - 5.5.2017 708 74. Sipilä Keskusta
Asunto-, energia- ja ympäristöministeri 5.5.2017 - 536 74. Sipilä Keskusta
Yhteensä 1440
Kiuru, Krista Katriina
Asunto- ja viestintäministeri 22.6.2011 - 24.5.2013 703 72. Katainen SDP
Yhteensä 703
Niinistö, Ville Matti
Ympäristöministeri 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 72. Katainen Vihreät
Ympäristöministeri 24.6.2014 - 26.9.2014 95 73. Stubb Vihreät
Yhteensä 1193
Viitanen, Pia-Liisa
Asunto- ja viestintäministeri 24.5.2013 - 4.4.2014 316 72. Katainen SDP
Kulttuuri- ja asuntoministeri 4.4.2014 - 24.6.2014 82 72. Katainen SDP
Kulttuuri- ja asuntoministeri 24.6.2014 - 29.5.2015 340 73. Stubb SDP
Yhteensä 736
Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa
Ympäristöministeri 26.9.2014 - 29.5.2015 246 73. Stubb Kokoomus
Yhteensä 246

22.10.2018 6.24. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.