Ministerit nimikkeittäin

Valtiovarainministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Castrén, Kaarlo
Valtiovarainministeri 27.11.1918 - 17.4.1919 142 3. Ingman Edistyspuolue
Yhteensä 142
Ramsay, August
Valtiovarainministeri 17.4.1919 - 15.8.1919 121 4. Castren K. RKP
Yhteensä 121
Lundson, Johannes Otto
Valtiovarainministeri 15.8.1919 - 2.3.1920 201 5. Vennola Edistyspuolue
Yhteensä 201
Vartiovaara, Jonathan Vindician
Valtiovarainministeri 15.3.1920 - 9.4.1921 391 6. Erich Kokoomus
Yhteensä 391
Ryti, Risto Heikki
Valtiovarainministeri 9.4.1921 - 2.6.1922 420 7. Vennola II Edistyspuolue
Valtiovarainministeri 14.11.1922 - 18.1.1924 431 9. Kallio Edistyspuolue
Yhteensä 851
Gråsten, Ernst
Valtiovarainministeri 2.6.1922 - 14.11.1922 166 8. Cajander ammatti/virkamies
Yhteensä 166
Relander, Hugo Magnus Johannes
Valtiovarainministeri 18.1.1924 - 31.5.1924 135 10. Cajander II ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri 31.3.1925 - 31.12.1925 276 12. Tulenheimo ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri 22.12.1928 - 16.8.1929 238 16. Mantere ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri 14.12.1932 - 7.10.1936 1394 20. Kivimäki ammatti/virkamies
Yhteensä 2043
Pulkkinen, Yrjö Rafael
Valtiovarainministeri 31.5.1924 - 31.3.1925 305 11. Ingman II Kokoomus
Yhteensä 305
Järvinen, Kyösti Nestor
Valtiovarainministeri 31.12.1925 - 13.12.1926 348 13. Kallio II Kokoomus
Valtiovarainministeri 21.3.1931 - 14.12.1932 635 19. Sunila II Kokoomus
Yhteensä 983
Ryömä, August Johannes
Valtiovarainministeri 13.12.1926 - 17.12.1927 370 14. Tanner SDP
Yhteensä 370
Niukkanen, Juho
Valtiovarainministeri 17.12.1927 - 22.12.1928 372 15. Sunila Maalaisliitto
Valtiovarainministeri 7.10.1936 - 12.3.1937 157 21. Kallio IV Maalaisliitto
Valtiovarainministeri 9.7.1953 - 17.11.1953 132 36. Kekkonen IV Maalaisliitto
Yhteensä 661
Reinikka, Tyko Henrik
Valtiovarainministeri 16.8.1929 - 4.7.1930 323 17. Kallio III Maalaisliitto
Yhteensä 323
Vennola, Juho Heikki
Valtiovarainministeri 4.7.1930 - 21.3.1931 261 18. Svinhufvud II Edistyspuolue
Yhteensä 261
Tanner, Väinö Alfred
Valtiovarainministeri 12.3.1937 - 1.12.1939 995 22. Cajander III SDP
Valtiovarainministeri 22.5.1942 - 5.3.1943 288 25. Rangell SDP
Valtiovarainministeri 5.3.1943 - 8.8.1944 523 26. Linkomies SDP
Yhteensä 1805
Pekkala, Mauno
Valtiovarainministeri 1.12.1939 - 27.3.1940 118 23. Ryti SDP
Valtiovarainministeri 27.3.1940 - 4.1.1941 284 24. Ryti II SDP
Valtiovarainministeri 4.1.1941 - 22.5.1942 504 25. Rangell SDP
Yhteensä 904
Hiltunen, Onni Alfred
Valtiovarainministeri 8.8.1944 - 21.9.1944 45 27. Hackzell SDP
Valtiovarainministeri 21.9.1944 - 17.11.1944 58 28. Castren U. SDP
Valtiovarainministeri 29.7.1948 - 17.3.1950 597 32. Fagerholm SDP
Valtiovarainministeri 17.1.1951 - 20.9.1951 247 34. Kekkonen II SDP
Yhteensä 946
Helo, Johan
Valtiovarainministeri 17.11.1944 - 17.4.1945 152 29. Paasikivi II SDP
Yhteensä 152
Tuomioja, Sakari Severi
Valtiovarainministeri 17.4.1945 - 17.7.1945 92 30. Paasikivi III Edistyspuolue
Yhteensä 92
Törngren, Ralf Johan Gustaf
Valtiovarainministeri 17.7.1945 - 26.3.1946 253 30. Paasikivi III RKP
Valtiovarainministeri 26.3.1946 - 29.7.1948 857 31. Pekkala RKP
Yhteensä 1109
Sukselainen, Vieno Johannes
Valtiovarainministeri 17.3.1950 - 17.1.1951 307 33. Kekkonen Maalaisliitto
Valtiovarainministeri 5.5.1954 - 20.10.1954 169 38. Törngren Maalaisliitto
Yhteensä 476
Rantala, Viljo Johannes
Valtiovarainministeri 20.9.1951 - 9.7.1953 659 35. Kekkonen III SDP
Yhteensä 659
Junnila, Tuure Jaakko Kalervo
Valtiovarainministeri 17.11.1953 - 5.5.1954 170 37. Tuomioja Kokoomus
Yhteensä 170
Tervo, Penna
Valtiovarainministeri 20.10.1954 - 26.2.1956 495 39. Kekkonen V SDP
Yhteensä 495
Simonen, Aarre Edvard
Valtiovarainministeri 3.3.1956 - 27.5.1957 451 40. Fagerholm II SDP
Yhteensä 451
Meinander, Tor Nils Hilding
Valtiovarainministeri 27.5.1957 - 2.7.1957 37 41. Sukselainen RKP
Yhteensä 37
Miettunen, Martti Juhani
Valtiovarainministeri 2.7.1957 - 29.11.1957 151 41. Sukselainen Maalaisliitto
Yhteensä 151
Hietanen, Lauri Bernhard
Valtiovarainministeri 29.11.1957 - 26.4.1958 149 42. von Fieandt ammatti/virkamies
Yhteensä 149
Nurmela, Ilmo Olavi
Valtiovarainministeri 26.4.1958 - 29.8.1958 126 43. Kuuskoski ammatti/virkamies
Yhteensä 126
Hetemäki, Olli Päiviö
Valtiovarainministeri 29.8.1958 - 13.1.1959 138 44. Fagerholm III Kokoomus
Valtiovarainministeri 14.5.1970 - 15.7.1970 63 52. Aura ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri 29.10.1971 - 23.2.1972 118 54. Aura II ammatti/virkamies
Yhteensä 319
Sarjala, Vihtori Wiljam
Valtiovarainministeri 13.1.1959 - 14.7.1961 914 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Valtiovarainministeri 14.7.1961 - 13.4.1962 274 46. Miettunen Maalaisliitto
Yhteensä 1187
Karttunen, Osmo Pekka
Valtiovarainministeri 13.4.1962 - 13.12.1963 610 47. Karjalainen Kokoomus
Yhteensä 610
Jussila, Mauno Nikolai
Valtiovarainministeri 13.12.1963 - 18.12.1963 6 47. Karjalainen Maalaisliitto
Yhteensä 6
Rekola, Esko Johannes
Valtiovarainministeri 18.12.1963 - 12.9.1964 270 48. Lehto ammatti/virkamies
Valtiovarainministeri 29.9.1976 - 15.5.1977 229 59. Miettunen III ammatti/virkamies
Yhteensä 499
Kaitila, Esa Heikki
Valtiovarainministeri 12.9.1964 - 27.5.1966 623 49. Virolainen Suomen Kansanpuolue
Yhteensä 623
Koivisto, Mauno Henrik
Valtiovarainministeri 27.5.1966 - 31.12.1967 584 50. Paasio SDP
Valtiovarainministeri 23.2.1972 - 4.9.1972 195 55. Paasio II SDP
Yhteensä 779
Raunio, Eino Albin
Valtiovarainministeri 1.1.1968 - 22.3.1968 82 50. Paasio SDP
Valtiovarainministeri 22.3.1968 - 14.5.1970 784 51. Koivisto SDP
Yhteensä 865
Tallgren, Carl Olof Kristian
Valtiovarainministeri 15.7.1970 - 29.10.1971 472 53. Karjalainen II RKP
Yhteensä 472
Virolainen, Johannes
Valtiovarainministeri 4.9.1972 - 13.6.1975 1013 56. Sorsa Keskusta
Yhteensä 1013
Tuominen, Heikki Aukusti
Valtiovarainministeri 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 171
Paavela, Paul
Valtiovarainministeri 30.11.1975 - 29.9.1976 305 58. Miettunen II SDP
Valtiovarainministeri 15.5.1977 - 26.5.1979 742 60. Sorsa II SDP
Yhteensä 1047
Pekkala, Ahti Antti Johannes
Valtiovarainministeri 26.5.1979 - 19.2.1982 1001 61. Koivisto II Keskusta
Valtiovarainministeri 19.2.1982 - 6.5.1983 442 62. Sorsa III Keskusta
Valtiovarainministeri 6.5.1983 - 31.1.1986 1002 63. Sorsa IV Keskusta
Yhteensä 2443
Ollila, Esko Juhani
Valtiovarainministeri 1.2.1986 - 30.4.1987 454 63. Sorsa IV Keskusta
Yhteensä 454
Liikanen, Erkki Antero
Valtiovarainministeri 30.4.1987 - 28.2.1990 1036 64. Holkeri SDP
Yhteensä 1036
Louekoski, Matti Kalevi
Valtiovarainministeri 1.3.1990 - 26.4.1991 422 64. Holkeri SDP
Yhteensä 422
Viinanen, Iiro Tahvo Juhani
Valtiovarainministeri 26.4.1991 - 13.4.1995 1449 65. Aho Kokoomus
Valtiovarainministeri 13.4.1995 - 2.2.1996 296 66. Lipponen Kokoomus
Yhteensä 1744
Niinistö, Sauli Väinämö
Valtiovarainministeri 2.2.1996 - 15.4.1999 1169 66. Lipponen Kokoomus
Valtiovarainministeri 15.4.1999 - 17.4.2003 1464 67. Lipponen II Kokoomus
Yhteensä 2632
Kalliomäki, Antti Tapani
Valtiovarainministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki SDP
Valtiovarainministeri 24.6.2003 - 23.9.2005 823 69. Vanhanen SDP
Yhteensä 891
Heinäluoma, Eero Olavi
Valtiovarainministeri 23.9.2005 - 19.4.2007 574 69. Vanhanen SDP
Yhteensä 574
Katainen, Jyrki Tapani
Valtiovarainministeri 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 70. Vanhanen II Kokoomus
Valtiovarainministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Kokoomus
Yhteensä 1526
Urpilainen, Jutta Pauliina
Valtiovarainministeri 22.6.2011 - 6.6.2014 1081 72. Katainen SDP
Yhteensä 1081
Rinne, Antti Juhani
Valtiovarainministeri 6.6.2014 - 24.6.2014 19 72. Katainen SDP
Valtiovarainministeri 24.6.2014 - 29.5.2015 340 73. Stubb SDP
Yhteensä 358
Stubb, Cai-Göran Alexander
Valtiovarainministeri 29.5.2015 - 22.6.2016 391 74. Sipilä Kokoomus
Yhteensä 391
Orpo, Antti Petteri
Valtiovarainministeri 22.6.2016 - 880 74. Sipilä Kokoomus
Yhteensä 880

18.11.2018 12.57. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.