Ministerit nimikkeittäin

Pääministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Ingman, Lauri Johannes
Pääministeri 27.11.1918 - 17.4.1919 142 3. Ingman Kokoomus
Pääministeri 31.5.1924 - 31.3.1925 305 11. Ingman II Kokoomus
Yhteensä 447
Castrén, Kaarlo
Pääministeri 17.4.1919 - 15.8.1919 121 4. Castren K. Edistyspuolue
Yhteensä 121
Vennola, Juho Heikki
Pääministeri 15.8.1919 - 15.3.1920 214 5. Vennola Edistyspuolue
Pääministeri 9.4.1921 - 2.6.1922 420 7. Vennola II Edistyspuolue
Yhteensä 634
Erich, Rafael Waldemar
Pääministeri 15.3.1920 - 9.4.1921 391 6. Erich Kokoomus
Yhteensä 391
Cajander, Aimo Kaarlo
Pääministeri 2.6.1922 - 14.11.1922 166 8. Cajander ammatti/virkamies
Pääministeri 18.1.1924 - 31.5.1924 135 10. Cajander II ammatti/virkamies
Pääministeri 12.3.1937 - 1.12.1939 995 22. Cajander III Edistyspuolue
Yhteensä 1296
Kallio, Kyösti
Pääministeri 14.11.1922 - 18.1.1924 431 9. Kallio Maalaisliitto
Pääministeri 31.12.1925 - 13.12.1926 348 13. Kallio II Maalaisliitto
Pääministeri 16.8.1929 - 4.7.1930 323 17. Kallio III Maalaisliitto
Pääministeri 7.10.1936 - 15.2.1937 132 21. Kallio IV Maalaisliitto
Yhteensä 1234
Tulenheimo, Antti Agaton
Pääministeri 31.3.1925 - 31.12.1925 276 12. Tulenheimo Kokoomus
Yhteensä 276
Tanner, Väinö Alfred
Pääministeri 13.12.1926 - 17.12.1927 370 14. Tanner SDP
Yhteensä 370
Sunila, Juho Emil
Pääministeri 17.12.1927 - 22.12.1928 372 15. Sunila Maalaisliitto
Pääministeri 21.3.1931 - 14.12.1932 635 19. Sunila II Maalaisliitto
Yhteensä 1007
Mantere, Oskari
Pääministeri 22.12.1928 - 16.8.1929 238 16. Mantere Edistyspuolue
Yhteensä 238
Svinhufvud, Pehr Evind
Pääministeri 4.7.1930 - 18.2.1931 230 18. Svinhufvud II Kokoomus
Yhteensä 230
Kivimäki, Toivo Mikael
Pääministeri 14.12.1932 - 7.10.1936 1394 20. Kivimäki Edistyspuolue
Yhteensä 1394
Ryti, Risto Heikki
Pääministeri 1.12.1939 - 27.3.1940 118 23. Ryti Edistyspuolue
Pääministeri 27.3.1940 - 19.12.1940 268 24. Ryti II Edistyspuolue
Yhteensä 385
Rangell, Johan Wilhelm
Pääministeri 4.1.1941 - 5.3.1943 791 25. Rangell Edistyspuolue
Yhteensä 791
Linkomies, Edwin Johan Hildegard
Pääministeri 5.3.1943 - 8.8.1944 523 26. Linkomies Kokoomus
Yhteensä 523
Hackzell, Anders Verner
Pääministeri 8.8.1944 - 21.9.1944 45 27. Hackzell ammatti/virkamies
Yhteensä 45
Castrén, Urho Jonas
Pääministeri 21.9.1944 - 17.11.1944 58 28. Castren U. Kokoomus
Yhteensä 58
Paasikivi, Juho Kusti
Pääministeri 17.11.1944 - 17.4.1945 152 29. Paasikivi II ammatti/virkamies
Pääministeri 17.4.1945 - 9.3.1946 327 30. Paasikivi III ammatti/virkamies
Yhteensä 478
Pekkala, Mauno
Pääministeri 26.3.1946 - 29.7.1948 857 31. Pekkala SKDL
Yhteensä 857
Fagerholm, Karl-August
Pääministeri 29.7.1948 - 17.3.1950 597 32. Fagerholm SDP
Pääministeri 3.3.1956 - 27.5.1957 451 40. Fagerholm II SDP
Pääministeri 29.8.1958 - 13.1.1959 138 44. Fagerholm III SDP
Yhteensä 1186
Kekkonen, Urho Kaleva
Pääministeri 17.3.1950 - 17.1.1951 307 33. Kekkonen Maalaisliitto
Pääministeri 17.1.1951 - 20.9.1951 247 34. Kekkonen II Maalaisliitto
Pääministeri 20.9.1951 - 9.7.1953 659 35. Kekkonen III Maalaisliitto
Pääministeri 9.7.1953 - 17.11.1953 132 36. Kekkonen IV Maalaisliitto
Pääministeri 20.10.1954 - 15.2.1956 484 39. Kekkonen V Maalaisliitto
Yhteensä 1826
Tuomioja, Sakari Severi
Pääministeri 17.11.1953 - 5.5.1954 170 37. Tuomioja Vapaamielisten liitto
Yhteensä 170
Törngren, Ralf Johan Gustaf
Pääministeri 5.5.1954 - 20.10.1954 169 38. Törngren RKP
Yhteensä 169
Sukselainen, Vieno Johannes
Pääministeri 27.5.1957 - 29.11.1957 187 41. Sukselainen Maalaisliitto
Pääministeri 13.1.1959 - 3.7.1961 903 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Yhteensä 1090
von Fieandt, Berndt Rainer
Pääministeri 29.11.1957 - 26.4.1958 149 42. von Fieandt ammatti/virkamies
Yhteensä 149
Kuuskoski, Reino Iisakki
Pääministeri 26.4.1958 - 29.8.1958 126 43. Kuuskoski ammatti/virkamies
Yhteensä 126
Miettunen, Martti Juhani
Pääministeri 14.7.1961 - 13.4.1962 274 46. Miettunen Maalaisliitto
Pääministeri 30.11.1975 - 29.9.1976 305 58. Miettunen II Keskusta
Pääministeri 29.9.1976 - 15.5.1977 229 59. Miettunen III Keskusta
Yhteensä 807
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli
Pääministeri 13.4.1962 - 18.12.1963 615 47. Karjalainen Maalaisliitto
Pääministeri 15.7.1970 - 29.10.1971 472 53. Karjalainen II Keskusta
Yhteensä 1087
Lehto, Reino Ragnar
Pääministeri 18.12.1963 - 12.9.1964 270 48. Lehto ammatti/virkamies
Yhteensä 270
Virolainen, Johannes
Pääministeri 12.9.1964 - 27.5.1966 623 49. Virolainen Keskusta
Yhteensä 623
Paasio, Kustaa Rafael
Pääministeri 27.5.1966 - 22.3.1968 666 50. Paasio SDP
Pääministeri 23.2.1972 - 4.9.1972 195 55. Paasio II SDP
Yhteensä 861
Koivisto, Mauno Henrik
Pääministeri 22.3.1968 - 14.5.1970 784 51. Koivisto SDP
Pääministeri 26.5.1979 - 26.1.1982 977 61. Koivisto II SDP
Yhteensä 1761
Aura, Teuvo Ensio
Pääministeri 14.5.1970 - 15.7.1970 63 52. Aura ammatti/virkamies
Pääministeri 29.10.1971 - 23.2.1972 118 54. Aura II ammatti/virkamies
Yhteensä 181
Sorsa, Taisto Kalevi
Pääministeri 4.9.1972 - 13.6.1975 1013 56. Sorsa SDP
Pääministeri 15.5.1977 - 26.5.1979 742 60. Sorsa II SDP
Pääministeri 19.2.1982 - 6.5.1983 442 62. Sorsa III SDP
Pääministeri 6.5.1983 - 30.4.1987 1456 63. Sorsa IV SDP
Yhteensä 3652
Liinamaa, Keijo Antero
Pääministeri 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 171
Holkeri, Harri Hermanni
Pääministeri 30.4.1987 - 26.4.1991 1458 64. Holkeri Kokoomus
Yhteensä 1458
Aho, Esko Tapani
Pääministeri 26.4.1991 - 13.4.1995 1449 65. Aho Keskusta
Yhteensä 1449
Lipponen, Paavo Tapio
Pääministeri 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen SDP
Pääministeri 15.4.1999 - 17.4.2003 1464 67. Lipponen II SDP
Yhteensä 2927
Jäätteenmäki, Anneli Tuulikki
Pääministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki Keskusta
Yhteensä 69
Vanhanen, Matti Taneli
Pääministeri 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 69. Vanhanen Keskusta
Pääministeri 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 70. Vanhanen II Keskusta
Yhteensä 2556
Kiviniemi, Mari Johanna
Pääministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Keskusta
Yhteensä 366
Katainen, Jyrki Tapani
Pääministeri 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 72. Katainen Kokoomus
Yhteensä 1099
Stubb, Cai-Göran Alexander
Pääministeri 24.6.2014 - 29.5.2015 340 73. Stubb Kokoomus
Yhteensä 340
Sipilä, Juha Petri
Pääministeri 29.5.2015 - 1331 74. Sipilä Keskusta
Yhteensä 1331

18.1.2019 3.55. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.