Ministerit nimikkeittäin

Sisäasiainministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Tulenheimo, Antti Agaton
Sisäasiainministeri 27.11.1918 - 17.4.1919 142 3. Ingman Kokoomus
Yhteensä 142
Voss-Schrader, Carl Emil Fredrik
Sisäasiainministeri 17.4.1919 - 15.8.1919 121 4. Castren K. ammatti/virkamies
Yhteensä 121
Ritavuori, Heikki
Sisäasiainministeri 15.8.1919 - 15.3.1920 214 5. Vennola Edistyspuolue
Sisäasiainministeri 9.4.1921 - 14.2.1922 312 7. Vennola II Edistyspuolue
Yhteensä 526
von Hellens, Albert Alexander
Sisäasiainministeri 15.3.1920 - 9.4.1921 391 6. Erich Edistyspuolue
Yhteensä 391
Helminen, Heimo
Sisäasiainministeri 24.2.1922 - 2.6.1922 99 7. Vennola II Edistyspuolue
Yhteensä 99
Eskelä, Yrjö Johannes
Sisäasiainministeri 2.6.1922 - 14.11.1922 166 8. Cajander ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri 18.1.1924 - 31.5.1924 135 10. Cajander II ammatti/virkamies
Yhteensä 301
Joukahainen, Vilkku
Sisäasiainministeri 14.11.1922 - 18.1.1924 431 9. Kallio Maalaisliitto
Yhteensä 431
Sahlstein, Georg Karl Gunnar
Sisäasiainministeri 2.6.1924 - 31.3.1925 303 11. Ingman II Kokoomus
Yhteensä 303
Aura, Matti
Sisäasiainministeri 31.3.1925 - 31.12.1925 276 12. Tulenheimo ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri 17.12.1927 - 22.12.1928 372 15. Sunila ammatti/virkamies
Yhteensä 648
Ignatius, Gustaf
Sisäasiainministeri 31.12.1925 - 13.12.1926 348 13. Kallio II Kokoomus
Yhteensä 348
Itkonen, Rieti Vilhelm
Sisäasiainministeri 13.12.1926 - 12.4.1927 121 14. Tanner SDP
Yhteensä 121
Puro, Olavi Heikki
Sisäasiainministeri 29.4.1927 - 17.12.1927 233 14. Tanner SDP
Yhteensä 233
Kivimäki, Toivo Mikael
Sisäasiainministeri 22.12.1928 - 16.8.1929 238 16. Mantere Edistyspuolue
Yhteensä 238
Linturi, Arvo Viljo Ilmari
Sisäasiainministeri 16.8.1929 - 4.7.1930 323 17. Kallio III ammatti/virkamies
Yhteensä 323
Kuokkanen, Erkki Veikko
Sisäasiainministeri 4.7.1930 - 21.3.1931 261 18. Svinhufvud II Kokoomus
Yhteensä 261
von Born, Ernst Viktor Lorentz
Sisäasiainministeri 21.3.1931 - 14.12.1932 635 19. Sunila II RKP
Sisäasiainministeri 1.12.1939 - 27.3.1940 118 23. Ryti RKP
Sisäasiainministeri 27.3.1940 - 4.1.1941 284 24. Ryti II RKP
Sisäasiainministeri 4.1.1941 - 13.5.1941 130 25. Rangell RKP
Yhteensä 1165
Puhakka, Yrjö Wilhelm
Sisäasiainministeri 14.12.1932 - 7.10.1936 1394 20. Kivimäki ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri 7.10.1936 - 12.3.1937 157 21. Kallio IV ammatti/virkamies
Yhteensä 1550
Kekkonen, Urho Kaleva
Sisäasiainministeri 12.3.1937 - 1.12.1939 995 22. Cajander III Maalaisliitto
Sisäasiainministeri 17.3.1950 - 17.1.1951 307 33. Kekkonen Maalaisliitto
Yhteensä 1302
Horelli, Toivo Johannes
Sisäasiainministeri 13.5.1941 - 5.3.1943 662 25. Rangell Kokoomus
Yhteensä 662
Ehrnrooth, Leo Reinhold
Sisäasiainministeri 5.3.1943 - 8.8.1944 523 26. Linkomies RKP
Yhteensä 523
Hillilä, Kaarlo Henrik
Sisäasiainministeri 8.8.1944 - 21.9.1944 45 27. Hackzell Maalaisliitto
Sisäasiainministeri 21.9.1944 - 17.11.1944 58 28. Castren U. Maalaisliitto
Sisäasiainministeri 17.11.1944 - 17.4.1945 152 29. Paasikivi II Maalaisliitto
Yhteensä 253
Leino, Yrjö Kaarlo
Sisäasiainministeri 17.4.1945 - 26.3.1946 344 30. Paasikivi III SKDL
Sisäasiainministeri 26.3.1946 - 22.5.1948 789 31. Pekkala SKDL
Yhteensä 1132
Kilpi, Juho Eino
Sisäasiainministeri 26.5.1948 - 29.7.1948 65 31. Pekkala SKDL
Yhteensä 65
Simonen, Aarre Edvard
Sisäasiainministeri 29.7.1948 - 17.3.1950 597 32. Fagerholm SDP
Yhteensä 597
Sukselainen, Vieno Johannes
Sisäasiainministeri 17.1.1951 - 20.9.1951 247 34. Kekkonen II Maalaisliitto
Sisäasiainministeri 20.9.1951 - 9.7.1953 659 35. Kekkonen III Maalaisliitto
Sisäasiainministeri 9.7.1953 - 17.11.1953 132 36. Kekkonen IV Maalaisliitto
Yhteensä 1036
Kannisto, Heikki Albert
Sisäasiainministeri 17.11.1953 - 5.5.1954 170 37. Tuomioja Suomen Kansanpuolue
Yhteensä 170
Leskinen, Väinö Olavi
Sisäasiainministeri 5.5.1954 - 20.10.1954 169 38. Törngren SDP
Sisäasiainministeri 20.10.1954 - 30.9.1955 346 39. Kekkonen V SDP
Yhteensä 514
Käkelä, Valto Edvard
Sisäasiainministeri 30.9.1955 - 3.3.1956 156 39. Kekkonen V SDP
Yhteensä 156
Väyrynen, Vilho Ferdinand Valdemar
Sisäasiainministeri 3.3.1956 - 27.5.1957 451 40. Fagerholm II SDP
Yhteensä 451
Kyttä, Harras Vilhelm Johannes
Sisäasiainministeri 27.5.1957 - 2.9.1957 99 41. Sukselainen Liberaalinen kansanpuolue
Sisäasiainministeri 26.4.1958 - 29.8.1958 126 43. Kuuskoski ammatti/virkamies
Yhteensä 225
Aura, Teuvo Ensio
Sisäasiainministeri 2.9.1957 - 29.11.1957 89 41. Sukselainen ammatti/virkamies
Yhteensä 89
Kiukas, Urho Juhana
Sisäasiainministeri 29.11.1957 - 26.4.1958 149 42. von Fieandt ammatti/virkamies
Yhteensä 149
Pakkanen, Atte Mikael Johannes
Sisäasiainministeri 29.8.1958 - 13.1.1959 138 44. Fagerholm III Maalaisliitto
Yhteensä 138
Palovesi, Eino Oskari
Sisäasiainministeri 13.1.1959 - 4.2.1960 388 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Yhteensä 388
Luukka, Eemil Vihtori
Sisäasiainministeri 4.2.1960 - 14.7.1961 527 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Sisäasiainministeri 14.7.1961 - 13.4.1962 274 46. Miettunen Maalaisliitto
Yhteensä 800
Erkkilä, Eeli Johannes
Sisäasiainministeri 13.4.1962 - 8.2.1963 302 47. Karjalainen Maalaisliitto
Yhteensä 302
Ryhtä, Niilo Mikael
Sisäasiainministeri 8.2.1963 - 18.12.1963 314 47. Karjalainen Maalaisliitto
Sisäasiainministeri 12.9.1964 - 27.5.1966 623 49. Virolainen Keskusta
Yhteensä 937
Hannus, Arno Viktor Gustaf
Sisäasiainministeri 18.12.1963 - 12.9.1964 270 48. Lehto ammatti/virkamies
Yhteensä 270
Viitanen, Martti Juho
Sisäasiainministeri 27.5.1966 - 30.11.1967 553 50. Paasio SDP
Sisäasiainministeri 23.2.1972 - 4.9.1972 195 55. Paasio II SDP
Yhteensä 748
Väyrynen, Onni Antero
Sisäasiainministeri 1.12.1967 - 22.3.1968 113 50. Paasio SDP
Sisäasiainministeri 22.3.1968 - 14.5.1970 784 51. Koivisto SDP
Yhteensä 896
Hiltunen, Teemu Antero
Sisäasiainministeri 14.5.1970 - 15.7.1970 63 52. Aura ammatti/virkamies
Yhteensä 63
Jämsén, Artturi
Sisäasiainministeri 15.7.1970 - 28.5.1971 318 53. Karjalainen II Keskusta
Yhteensä 318
Uusitalo, Eino Oskari
Sisäasiainministeri 28.5.1971 - 29.10.1971 155 53. Karjalainen II Keskusta
Sisäasiainministeri 29.9.1976 - 15.5.1977 229 59. Miettunen III Keskusta
Sisäasiainministeri 15.5.1977 - 26.5.1979 742 60. Sorsa II Keskusta
Sisäasiainministeri 26.5.1979 - 19.2.1982 1001 61. Koivisto II Keskusta
Yhteensä 2125
Tuominen, Heikki Aukusti
Sisäasiainministeri 29.10.1971 - 23.2.1972 118 54. Aura II ammatti/virkamies
Sisäasiainministeri 4.9.1972 - 13.6.1975 1013 56. Sorsa ammatti/virkamies
Yhteensä 1131
Koski, Heikki Juhani
Sisäasiainministeri 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 171
Tiilikainen, Paavo Herman
Sisäasiainministeri 30.11.1975 - 29.9.1976 305 58. Miettunen II SDP
Yhteensä 305
Ahde, Matti Allan
Sisäasiainministeri 19.2.1982 - 6.5.1983 442 62. Sorsa III SDP
Sisäasiainministeri 6.5.1983 - 30.9.1983 148 63. Sorsa IV SDP
Yhteensä 589
Luttinen, Vilho Matti
Sisäasiainministeri 1.10.1983 - 30.11.1984 427 63. Sorsa IV SDP
Yhteensä 427
Raatikainen, Kaisa
Sisäasiainministeri 1.12.1984 - 30.4.1987 881 63. Sorsa IV SDP
Yhteensä 881
Rantanen, Jarmo Heikki Kullervo
Sisäasiainministeri 30.4.1987 - 26.4.1991 1458 64. Holkeri SDP
Yhteensä 1458
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias
Sisäasiainministeri 26.4.1991 - 13.4.1995 1449 65. Aho Keskusta
Yhteensä 1449
Enestam, Jan-Erik
Sisäasiainministeri 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen RKP
Yhteensä 1464
Häkämies, Kari Pekka
Sisäasiainministeri 15.4.1999 - 1.9.2000 506 67. Lipponen II Kokoomus
Yhteensä 506
Itälä, Ville Heimo Antero
Sisäasiainministeri 1.9.2000 - 17.4.2003 959 67. Lipponen II Kokoomus
Yhteensä 959
Rajamäki, Kari Juhani
Sisäasiainministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki SDP
Sisäasiainministeri 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 69. Vanhanen SDP
Yhteensä 1464
Holmlund, Anne Elisabeth
Sisäasiainministeri 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 70. Vanhanen II Kokoomus
Sisäasiainministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Kokoomus
Yhteensä 1526
Räsänen, Päivi Maria
Sisäasiainministeri 22.6.2011 - 1.1.2014 925 72. Katainen Kristillisdemokraatit
Yhteensä 925

21.10.2018 8.30. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.