Ministerit nimikkeittäin

Työministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Puhakka, Matti Juhani
Työministeri 1.6.1989 - 26.4.1991 695 64. Holkeri SDP
Yhteensä 695
Kanerva, Ilkka Armas Mikael
Työministeri 26.4.1991 - 13.4.1995 1449 65. Aho Kokoomus
Yhteensä 1449
Jaakonsaari, Liisa Anneli
Työministeri 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen SDP
Yhteensä 1464
Mönkäre, Taru Sinikka
Työministeri 15.4.1999 - 25.2.2000 317 67. Lipponen II SDP
Yhteensä 317
Filatov, Tarja Katarina
Työministeri 25.2.2000 - 17.4.2003 1148 67. Lipponen II SDP
Työministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki SDP
Työministeri 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 69. Vanhanen SDP
Yhteensä 2611
Cronberg, Tarja Anneli
Työministeri 19.4.2007 - 1.1.2008 258 70. Vanhanen II Vihreät
Työministeri 1.1.2008 - 26.6.2009 543 70. Vanhanen II Vihreät
Yhteensä 800
Sinnemäki, Anni Milja Maaria
Työministeri 26.6.2009 - 22.6.2010 362 70. Vanhanen II Vihreät
Työministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Vihreät
Yhteensä 727
Ihalainen, Lauri Armas
Työministeri 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 72. Katainen SDP
Työministeri 24.6.2014 - 29.5.2015 340 73. Stubb SDP
Yhteensä 1438
Lindström, Jari Tapani
Työministeri 5.5.2017 - 13.6.2017 40 74. Sipilä Perussuomalaiset
Työministeri 13.6.2017 - 496 74. Sipilä Sininen tulevaisuus (e. Sininen eduskuntaryhmä)
Yhteensä 535

21.10.2018 9.8. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.