Ministerit nimikkeittäin

Kauppa- ja teollisuusministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Stjernvall, Julius
Kauppa- ja teollisuusministeri 27.11.1918 - 17.4.1919 142 3. Ingman RKP
Yhteensä 142
Vennola, Juho Heikki
Kauppa- ja teollisuusministeri 17.4.1919 - 15.8.1919 121 4. Castren K. Edistyspuolue
Yhteensä 121
Erkko, Eero
Kauppa- ja teollisuusministeri 15.8.1919 - 15.3.1920 214 5. Vennola Edistyspuolue
Yhteensä 214
Ehrnrooth, Leo Reinhold
Kauppa- ja teollisuusministeri 15.3.1920 - 12.8.1920 151 6. Erich RKP
Yhteensä 151
Procopé, Johan Hjalmar Fredrik
Kauppa- ja teollisuusministeri 19.8.1920 - 9.4.1921 234 6. Erich RKP
Kauppa- ja teollisuusministeri 19.1.1924 - 31.5.1924 134 10. Cajander II ammatti/virkamies
Yhteensä 368
Makkonen, Erkki
Kauppa- ja teollisuusministeri 9.4.1921 - 2.6.1922 420 7. Vennola II Edistyspuolue
Yhteensä 420
Aho, Aukusti Aleksanteri
Kauppa- ja teollisuusministeri 2.6.1922 - 14.11.1922 166 8. Cajander ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri 30.11.1922 - 18.1.1924 415 9. Kallio ammatti/virkamies
Yhteensä 581
Palmgren, Axel
Kauppa- ja teollisuusministeri 31.5.1924 - 31.3.1925 305 11. Ingman II RKP
Kauppa- ja teollisuusministeri 21.3.1931 - 14.12.1932 635 19. Sunila II RKP
Yhteensä 940
Pulkkinen, Yrjö Rafael
Kauppa- ja teollisuusministeri 31.3.1925 - 31.12.1925 276 12. Tulenheimo Kokoomus
Yhteensä 276
Reinikka, Tyko Henrik
Kauppa- ja teollisuusministeri 31.12.1925 - 13.12.1926 348 13. Kallio II Maalaisliitto
Yhteensä 348
Hupli, Väinö Aleksanteri
Kauppa- ja teollisuusministeri 13.12.1926 - 17.12.1927 370 14. Tanner SDP
Yhteensä 370
Heikkinen, Pekka Ville
Kauppa- ja teollisuusministeri 17.12.1927 - 22.12.1928 372 15. Sunila Maalaisliitto
Kauppa- ja teollisuusministeri 16.8.1929 - 4.7.1930 323 17. Kallio III Maalaisliitto
Yhteensä 695
Järvinen, Kyösti Nestor
Kauppa- ja teollisuusministeri 22.12.1928 - 16.8.1929 238 16. Mantere ammatti/virkamies
Yhteensä 238
Solitander, Karl Axel
Kauppa- ja teollisuusministeri 4.7.1930 - 21.3.1931 261 18. Svinhufvud II ammatti/virkamies
Yhteensä 261
Killinen, Ilmari
Kauppa- ja teollisuusministeri 30.12.1932 - 6.3.1936 1163 20. Kivimäki Edistyspuolue
Yhteensä 1163
Arola, Väinö Artturi
Kauppa- ja teollisuusministeri 6.3.1936 - 7.10.1936 216 20. Kivimäki Maalaisliitto
Yhteensä 216
Kauppi, Kalle
Kauppa- ja teollisuusministeri 7.10.1936 - 12.3.1937 157 21. Kallio IV Edistyspuolue
Yhteensä 157
Voionmaa, Kaarle Väinö
Kauppa- ja teollisuusministeri 12.3.1937 - 1.12.1938 630 22. Cajander III SDP
Yhteensä 630
Kotilainen, Väinö Aleksanteri
Kauppa- ja teollisuusministeri 1.12.1939 - 27.3.1940 118 23. Ryti ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri 27.3.1940 - 15.8.1940 142 24. Ryti II ammatti/virkamies
Yhteensä 259
Salmio, Kaarlo Toivo
Kauppa- ja teollisuusministeri 23.8.1940 - 4.1.1941 135 24. Ryti II SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri 4.1.1941 - 3.7.1941 181 25. Rangell SDP
Yhteensä 315
Tanner, Väinö Alfred
Kauppa- ja teollisuusministeri 3.7.1941 - 22.5.1942 324 25. Rangell SDP
Yhteensä 324
Takki, Uuno Kristian
Kauppa- ja teollisuusministeri 22.5.1942 - 5.3.1943 288 25. Rangell SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri 5.3.1943 - 8.8.1944 523 26. Linkomies SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri 8.8.1944 - 21.9.1944 45 27. Hackzell SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri 21.9.1944 - 17.11.1944 58 28. Castren U. SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri 26.3.1946 - 29.7.1948 857 31. Pekkala SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri 29.7.1948 - 17.3.1950 597 32. Fagerholm SDP
Yhteensä 2364
Gartz, Åke Henrik
Kauppa- ja teollisuusministeri 17.11.1944 - 17.4.1945 152 29. Paasikivi II ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri 17.4.1945 - 26.3.1946 344 30. Paasikivi III ammatti/virkamies
Yhteensä 495
Tuomioja, Sakari Severi
Kauppa- ja teollisuusministeri 17.3.1950 - 30.9.1950 198 33. Kekkonen Edistyspuolue
Yhteensä 198
Aura, Teuvo Ensio
Kauppa- ja teollisuusministeri 30.9.1950 - 17.1.1951 110 33. Kekkonen Edistyspuolue
Kauppa- ja teollisuusministeri 9.7.1953 - 17.11.1953 132 36. Kekkonen IV ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri 17.11.1953 - 5.5.1954 170 37. Tuomioja ammatti/virkamies
Yhteensä 411
Tervo, Penna
Kauppa- ja teollisuusministeri 17.1.1951 - 20.9.1951 247 34. Kekkonen II SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri 20.9.1951 - 9.7.1953 659 35. Kekkonen III SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri 5.5.1954 - 20.10.1954 169 38. Törngren SDP
Yhteensä 1074
Simonen, Aarre Edvard
Kauppa- ja teollisuusministeri 20.10.1954 - 3.3.1956 501 39. Kekkonen V SDP
Yhteensä 501
Kleemola, Kauno Antero
Kauppa- ja teollisuusministeri 3.3.1956 - 27.5.1957 451 40. Fagerholm II Maalaisliitto
Yhteensä 451
Kaitila, Esa Heikki
Kauppa- ja teollisuusministeri 27.5.1957 - 29.11.1957 187 41. Sukselainen Suomen Kansanpuolue
Yhteensä 187
Kivekäs, Lauri Jaakko
Kauppa- ja teollisuusministeri 29.11.1957 - 26.4.1958 149 42. von Fieandt ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri 26.4.1958 - 29.8.1958 126 43. Kuuskoski ammatti/virkamies
Yhteensä 274
Hiltunen, Onni Alfred
Kauppa- ja teollisuusministeri 29.8.1958 - 13.1.1959 138 44. Fagerholm III SDP
Yhteensä 138
Karjalainen, Ahti Kalle Samuli
Kauppa- ja teollisuusministeri 13.1.1959 - 19.6.1961 889 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Yhteensä 889
Westerlund, Björn Georg Wilhelm
Kauppa- ja teollisuusministeri 19.6.1961 - 14.7.1961 26 45. Sukselainen II RKP
Yhteensä 26
Hustich, Väinö Ilmari
Kauppa- ja teollisuusministeri 14.7.1961 - 13.4.1962 274 46. Miettunen ammatti/virkamies
Yhteensä 274
Wiherheimo, Toivo Antero
Kauppa- ja teollisuusministeri 13.4.1962 - 18.12.1963 615 47. Karjalainen Kokoomus
Kauppa- ja teollisuusministeri 12.9.1964 - 27.5.1966 623 49. Virolainen Kokoomus
Yhteensä 1238
Mattila, Olavi Johannes
Kauppa- ja teollisuusministeri 18.12.1963 - 12.9.1964 270 48. Lehto ammatti/virkamies
Kauppa- ja teollisuusministeri 14.5.1970 - 15.7.1970 63 52. Aura ammatti/virkamies
Yhteensä 333
Salonen, Olavi Oskar
Kauppa- ja teollisuusministeri 27.5.1966 - 22.3.1968 666 50. Paasio SDP
Yhteensä 666
Teir, Grels Olof
Kauppa- ja teollisuusministeri 22.3.1968 - 14.5.1970 784 51. Koivisto RKP
Kauppa- ja teollisuusministeri 4.9.1972 - 31.12.1972 119 56. Sorsa RKP
Yhteensä 903
Berner, Arne Morten
Kauppa- ja teollisuusministeri 15.7.1970 - 29.10.1971 472 53. Karjalainen II Liberaalinen kansanpuolue
Kauppa- ja teollisuusministeri 29.9.1976 - 15.5.1977 229 59. Miettunen III Liberaalinen kansanpuolue
Yhteensä 701
Korhonen, Gunnar Aleksander
Kauppa- ja teollisuusministeri 29.10.1971 - 23.2.1972 118 54. Aura II ammatti/virkamies
Yhteensä 118
Linnamo, Jussi
Kauppa- ja teollisuusministeri 23.2.1972 - 4.9.1972 195 55. Paasio II SDP
Yhteensä 195
Jansson, Jan-Magnus
Kauppa- ja teollisuusministeri 1.1.1973 - 30.9.1974 638 56. Sorsa RKP
Yhteensä 638
Gestrin, Lars Olof Kristian
Kauppa- ja teollisuusministeri 1.10.1974 - 13.6.1975 256 56. Sorsa RKP
Yhteensä 256
Rytkönen, Arvo
Kauppa- ja teollisuusministeri 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 171
Rantala, Eero Yrjö Juhani
Kauppa- ja teollisuusministeri 30.11.1975 - 29.9.1976 305 58. Miettunen II SDP
Kauppa- ja teollisuusministeri 15.5.1977 - 26.5.1979 742 60. Sorsa II SDP
Yhteensä 1047
Sundqvist, Ulf Ludvig
Kauppa- ja teollisuusministeri 26.5.1979 - 30.6.1981 767 61. Koivisto II SDP
Yhteensä 767
Työläjärvi, Pirkko Annikki
Kauppa- ja teollisuusministeri 1.7.1981 - 19.2.1982 234 61. Koivisto II SDP
Yhteensä 234
Ollila, Esko Juhani
Kauppa- ja teollisuusministeri 19.2.1982 - 6.5.1983 442 62. Sorsa III Keskusta
Yhteensä 442
Lindblom, Seppo Olavi
Kauppa- ja teollisuusministeri 6.5.1983 - 30.4.1987 1456 63. Sorsa IV SDP
Yhteensä 1456
Suominen, Ilkka Olavi
Kauppa- ja teollisuusministeri 30.4.1987 - 26.4.1991 1458 64. Holkeri Kokoomus
Yhteensä 1458
Juhantalo, Kauko Johannes
Kauppa- ja teollisuusministeri 26.4.1991 - 3.8.1992 466 65. Aho Keskusta
Yhteensä 466
Tuomisto, Pekka Juhani Konstantin
Kauppa- ja teollisuusministeri 3.8.1992 - 31.7.1993 363 65. Aho Keskusta
Yhteensä 363
Kääriäinen, Seppo Arimo
Kauppa- ja teollisuusministeri 1.8.1993 - 13.4.1995 621 65. Aho Keskusta
Yhteensä 621
Kalliomäki, Antti Tapani
Kauppa- ja teollisuusministeri 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 66. Lipponen SDP
Yhteensä 1464
Tuomioja, Erkki Sakari
Kauppa- ja teollisuusministeri 15.4.1999 - 25.2.2000 317 67. Lipponen II SDP
Yhteensä 317
Mönkäre, Taru Sinikka
Kauppa- ja teollisuusministeri 25.2.2000 - 17.4.2003 1148 67. Lipponen II SDP
Yhteensä 1148
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias
Kauppa- ja teollisuusministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki Keskusta
Kauppa- ja teollisuusministeri 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 69. Vanhanen Keskusta
Kauppa- ja teollisuusministeri 19.4.2007 - 1.1.2008 258 70. Vanhanen II Keskusta
Yhteensä 1721

19.10.2018 18.11. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.