Ministerit nimikkeittäin

Oikeusministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Söderholm, Karl Gustaf
Oikeusministeri 27.11.1918 - 17.4.1919 142 3. Ingman RKP
Oikeusministeri 17.4.1919 - 15.8.1919 121 4. Castren K. RKP
Oikeusministeri 15.3.1920 - 28.6.1920 106 6. Erich RKP
Oikeusministeri 4.7.1930 - 21.3.1931 261 18. Svinhufvud II RKP
Yhteensä 629
Kahelin, Henrik Hjalmar
Oikeusministeri 15.8.1919 - 30.1.1920 169 5. Vennola Edistyspuolue
Yhteensä 169
Granfelt, Otto Hjalmar
Oikeusministeri 28.6.1920 - 9.4.1921 286 6. Erich RKP
Yhteensä 286
Helminen, Heimo
Oikeusministeri 9.4.1921 - 24.2.1922 322 7. Vennola II Edistyspuolue
Yhteensä 322
von Hellens, Albert Alexander
Oikeusministeri 24.2.1922 - 2.6.1922 99 7. Vennola II Edistyspuolue
Oikeusministeri 31.5.1924 - 31.3.1925 305 11. Ingman II Edistyspuolue
Yhteensä 404
Lilius, Frans Oskar
Oikeusministeri 2.6.1922 - 14.11.1922 166 8. Cajander ammatti/virkamies
Oikeusministeri 18.1.1924 - 31.5.1924 135 10. Cajander II ammatti/virkamies
Oikeusministeri 31.3.1925 - 31.12.1925 276 12. Tulenheimo ammatti/virkamies
Yhteensä 577
Åkesson, Ernst Otto
Oikeusministeri 14.11.1922 - 21.12.1923 403 9. Kallio Maalaisliitto
Yhteensä 403
Sopanen, Elias Walfrid
Oikeusministeri 21.12.1923 - 18.1.1924 29 9. Kallio Edistyspuolue
Yhteensä 29
Castrén, Urho Jonas
Oikeusministeri 31.12.1925 - 13.12.1926 348 13. Kallio II Kokoomus
Yhteensä 348
Hakkila, Väinö Pietari
Oikeusministeri 13.12.1926 - 17.12.1927 370 14. Tanner SDP
Yhteensä 370
Malinen, Torsten Henrik
Oikeusministeri 17.12.1927 - 22.12.1928 372 15. Sunila ammatti/virkamies
Yhteensä 372
Kotonen, Anton
Oikeusministeri 22.12.1928 - 18.2.1929 59 16. Mantere ammatti/virkamies
Yhteensä 59
Huttunen, Oiva Juho Aatami
Oikeusministeri 18.2.1929 - 16.8.1929 180 16. Mantere ammatti/virkamies
Yhteensä 180
Kaila, Elieser
Oikeusministeri 16.8.1929 - 4.7.1930 323 17. Kallio III Maalaisliitto
Yhteensä 323
Kivimäki, Toivo Mikael
Oikeusministeri 21.3.1931 - 14.12.1932 635 19. Sunila II Edistyspuolue
Yhteensä 635
Malmberg, Hugo Albert
Oikeusministeri 14.12.1932 - 27.2.1933 76 20. Kivimäki RKP
Yhteensä 76
Serlachius, Eric Johan
Oikeusministeri 27.2.1933 - 28.2.1936 1097 20. Kivimäki RKP
Yhteensä 1097
Jatkola, Emil Julius
Oikeusministeri 6.3.1936 - 7.10.1936 216 20. Kivimäki Edistyspuolue
Yhteensä 216
Kekkonen, Urho Kaleva
Oikeusministeri 7.10.1936 - 12.3.1937 157 21. Kallio IV Maalaisliitto
Oikeusministeri 17.11.1944 - 17.4.1945 152 29. Paasikivi II Maalaisliitto
Oikeusministeri 17.4.1945 - 26.3.1946 344 30. Paasikivi III Maalaisliitto
Oikeusministeri 20.9.1951 - 22.9.1951 3 35. Kekkonen III Maalaisliitto
Yhteensä 655
Ahmavaara, Kaarlo Arvi Eliel
Oikeusministeri 18.3.1937 - 11.1.1938 300 22. Cajander III ammatti/virkamies
Yhteensä 300
Rautavaara, Albin Ewald
Oikeusministeri 11.1.1938 - 13.10.1939 641 22. Cajander III ammatti/virkamies
Yhteensä 641
Söderhjelm, Johan Otto
Oikeusministeri 13.10.1939 - 1.12.1939 50 22. Cajander III RKP
Oikeusministeri 1.12.1939 - 27.3.1940 118 23. Ryti RKP
Oikeusministeri 2.9.1957 - 29.11.1957 89 41. Sukselainen ammatti/virkamies
Oikeusministeri 26.4.1958 - 29.8.1958 126 43. Kuuskoski ammatti/virkamies
Oikeusministeri 13.4.1962 - 18.12.1963 615 47. Karjalainen RKP
Oikeusministeri 12.9.1964 - 27.5.1966 623 49. Virolainen RKP
Yhteensä 1620
Lehtonen, Oskari
Oikeusministeri 27.3.1940 - 4.1.1941 284 24. Ryti II Kokoomus
Oikeusministeri 4.1.1941 - 5.3.1943 791 25. Rangell Kokoomus
Oikeusministeri 5.3.1943 - 8.8.1944 523 26. Linkomies Kokoomus
Yhteensä 1596
von Born, Ernst Viktor Lorentz
Oikeusministeri 8.8.1944 - 21.9.1944 45 27. Hackzell RKP
Oikeusministeri 21.9.1944 - 17.11.1944 58 28. Castren U. RKP
Yhteensä 102
Pekkala, Eino Oskari
Oikeusministeri 26.3.1946 - 29.7.1948 857 31. Pekkala SKDL
Yhteensä 857
Suontausta, Tauno Erland
Oikeusministeri 29.7.1948 - 17.3.1950 597 32. Fagerholm SDP
Yhteensä 597
Kannisto, Heikki Albert
Oikeusministeri 17.3.1950 - 17.1.1951 307 33. Kekkonen Edistyspuolue
Yhteensä 307
Aura, Teuvo Ensio
Oikeusministeri 17.1.1951 - 20.9.1951 247 34. Kekkonen II Edistyspuolue
Yhteensä 247
Högström, Sven Axel
Oikeusministeri 22.9.1951 - 9.7.1953 657 35. Kekkonen III RKP
Oikeusministeri 9.7.1953 - 17.11.1953 132 36. Kekkonen IV RKP
Oikeusministeri 29.8.1958 - 13.1.1959 138 44. Fagerholm III RKP
Yhteensä 926
Kuuskoski, Reino Iisakki
Oikeusministeri 17.11.1953 - 5.5.1954 170 37. Tuomioja ammatti/virkamies
Yhteensä 170
Puhakka, Yrjö Wilhelm
Oikeusministeri 5.5.1954 - 20.10.1954 169 38. Törngren ammatti/virkamies
Yhteensä 169
Simonen, Aarre Edvard
Oikeusministeri 20.10.1954 - 6.11.1954 18 39. Kekkonen V SDP
Oikeusministeri 27.5.1966 - 22.3.1968 666 50. Paasio TPSL
Oikeusministeri 22.3.1968 - 14.5.1970 784 51. Koivisto TPSL
Yhteensä 1467
Henriksson, Weio Vilho
Oikeusministeri 6.11.1954 - 3.3.1956 484 39. Kekkonen V ammatti/virkamies
Yhteensä 484
Väyrynen, Vilho Ferdinand Valdemar
Oikeusministeri 3.3.1956 - 2.5.1956 61 40. Fagerholm II SDP
Yhteensä 61
Helminen, Arvo Heimo
Oikeusministeri 2.5.1956 - 27.5.1957 391 40. Fagerholm II ammatti/virkamies
Oikeusministeri 27.5.1957 - 2.9.1957 99 41. Sukselainen ammatti/virkamies
Yhteensä 489
Kaira, Kurt August
Oikeusministeri 29.11.1957 - 26.4.1958 149 42. von Fieandt ammatti/virkamies
Yhteensä 149
Hannikainen, Antti Juhana
Oikeusministeri 13.1.1959 - 14.4.1961 823 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Yhteensä 823
Lehtosalo, Pauli
Oikeusministeri 14.4.1961 - 14.7.1961 92 45. Sukselainen II Maalaisliitto
Oikeusministeri 14.7.1961 - 13.4.1962 274 46. Miettunen Maalaisliitto
Yhteensä 365
Merimaa, Henrik Olavi
Oikeusministeri 18.12.1963 - 12.9.1964 270 48. Lehto ammatti/virkamies
Yhteensä 270
Liinamaa, Keijo Antero
Oikeusministeri 14.5.1970 - 15.7.1970 63 52. Aura ammatti/virkamies
Yhteensä 63
Tuominen, Erkki Olavi
Oikeusministeri 15.7.1970 - 26.3.1971 255 53. Karjalainen II SKDL
Yhteensä 255
Laaksonen, Mikko Olavi
Oikeusministeri 26.3.1971 - 30.9.1971 189 53. Karjalainen II SDP
Yhteensä 189
Söderman, Jacob-Magnus
Oikeusministeri 1.10.1971 - 29.10.1971 29 53. Karjalainen II SDP
Yhteensä 29
Lång, Karl Johan
Oikeusministeri 29.10.1971 - 23.2.1972 118 54. Aura II ammatti/virkamies
Yhteensä 118
Paavola, Pekka Kalervo
Oikeusministeri 23.2.1972 - 4.9.1972 195 55. Paasio II SDP
Yhteensä 195
Louekoski, Matti Kalevi
Oikeusministeri 4.9.1972 - 13.6.1975 1013 56. Sorsa SDP
Oikeusministeri 30.4.1987 - 28.2.1990 1036 64. Holkeri SDP
Yhteensä 2049
Anttila, Sylvi Inkeri
Oikeusministeri 13.6.1975 - 30.11.1975 171 57. Liinamaa ammatti/virkamies
Yhteensä 171
Gestrin, Lars Olof Kristian
Oikeusministeri 30.11.1975 - 29.9.1976 305 58. Miettunen II RKP
Oikeusministeri 29.9.1976 - 15.5.1977 229 59. Miettunen III RKP
Yhteensä 533
Salo, Tuure Olavi Hermanni
Oikeusministeri 15.5.1977 - 2.3.1978 292 60. Sorsa II Liberaalinen kansanpuolue
Yhteensä 292
Nikula, Paavo Antti Juhani
Oikeusministeri 2.3.1978 - 26.5.1979 451 60. Sorsa II Liberaalinen kansanpuolue
Yhteensä 451
Taxell, Lars Evald Christoffer
Oikeusministeri 26.5.1979 - 19.2.1982 1001 61. Koivisto II RKP
Oikeusministeri 19.2.1982 - 6.5.1983 442 62. Sorsa III RKP
Oikeusministeri 6.5.1983 - 30.4.1987 1456 63. Sorsa IV RKP
Yhteensä 2897
Halonen, Tarja Kaarina
Oikeusministeri 1.3.1990 - 26.4.1991 422 64. Holkeri SDP
Yhteensä 422
Pokka, Pirkko Hannele
Oikeusministeri 26.4.1991 - 30.4.1994 1101 65. Aho Keskusta
Yhteensä 1101
Jäätteenmäki, Anneli Tuulikki
Oikeusministeri 1.5.1994 - 13.4.1995 348 65. Aho Keskusta
Yhteensä 348
Niinistö, Sauli Väinämö
Oikeusministeri 13.4.1995 - 2.2.1996 296 66. Lipponen Kokoomus
Yhteensä 296
Häkämies, Kari Pekka
Oikeusministeri 2.2.1996 - 13.3.1998 771 66. Lipponen Kokoomus
Yhteensä 771
Järventaus, Jussi Arvi
Oikeusministeri 13.3.1998 - 15.4.1999 399 66. Lipponen Kokoomus
Yhteensä 399
Koskinen, Hannu Erkki Johannes
Oikeusministeri 15.4.1999 - 17.4.2003 1464 67. Lipponen II SDP
Oikeusministeri 17.4.2003 - 24.6.2003 69 68. Jäätteenmäki SDP
Oikeusministeri 24.6.2003 - 23.9.2005 823 69. Vanhanen SDP
Yhteensä 2354
Luhtanen, Leena Marjatta
Oikeusministeri 23.9.2005 - 19.4.2007 574 69. Vanhanen SDP
Yhteensä 574
Brax, Tuija Kaarina
Oikeusministeri 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 70. Vanhanen II Vihreät
Oikeusministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Vihreät
Yhteensä 1526
Henriksson, Anna-Maja Kristina
Oikeusministeri 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 72. Katainen RKP
Oikeusministeri 24.6.2014 - 29.5.2015 340 73. Stubb RKP
Yhteensä 1438
Häkkänen, Antti
Oikeusministeri 5.5.2017 - 531 74. Sipilä Kokoomus
Yhteensä 531

17.10.2018 18.41. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.