Hallituksen tiedot ja kokoonpano

61. Koivisto II | 26.5.1979 - 19.2.1982

Puoluejakauma nimityspäivänä
Ministeri Nimitetty Eronnut Puolue
Pääministeri
Koivisto, Mauno Henrik 26.5.1979 26.1.1982 SDP
Pääministerin sijainen
Uusitalo, Eino Oskari 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Ministeri valtioneuvoston kansliassa
Uusitalo, Eino Oskari 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Ulkoasiainministeri
Väyrynen, Paavo Matti 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Ministeri ulkoasiainministeriössä
Rekola, Esko Johannes 26.5.1979 19.2.1982 ammatti/virkamies
Oikeusministeri
Taxell, Lars Evald Christoffer 26.5.1979 19.2.1982 RKP
Sisäasiainministeri
Uusitalo, Eino Oskari 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Ministeri sisäasiainministeriössä
Koikkalainen, Eugen Johannes 26.5.1979 19.2.1982 SDP
Puolustusministeri
Äikäs, Lasse Taisto 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Valtiovarainministeri
Pekkala, Ahti Antti Johannes 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Ministeri valtiovarainministeriössä
Työläjärvi, Pirkko Annikki 26.5.1979 30.6.1981 SDP
Forsman, Mauno Veikko 1.7.1981 19.2.1982 SDP
Opetusministeri
Stenbäck, Pär Olav Mikael 26.5.1979 19.2.1982 RKP
Ministeri opetusministeriössä
Kivistö, Kalevi Johannes 26.5.1979 19.2.1982 SKDL
Maa- ja metsätalousministeri
Tähkämaa, Taisto Toivo Johannes 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä
Saarto, Veikko Olavi 26.5.1979 19.2.1982 SKDL
Liikenneministeri
Saarto, Veikko Olavi 26.5.1979 19.2.1982 SKDL
Kauppa- ja teollisuusministeri
Sundqvist, Ulf Ludvig 26.5.1979 30.6.1981 SDP
Työläjärvi, Pirkko Annikki 1.7.1981 19.2.1982 SDP
Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä
Koikkalainen, Eugen Johannes 26.5.1979 19.2.1982 SDP
Rekola, Esko Johannes 26.5.1979 19.2.1982 ammatti/virkamies
Sosiaali- ja terveysministeri
Luja-Penttilä, Sinikka Marjatta 26.5.1979 19.2.1982 SDP
Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä
Eskelinen, Katri-Helena 26.5.1979 19.2.1982 Keskusta
Koikkalainen, Eugen Johannes 26.5.1979 19.2.1982 SDP
Työvoimaministeri
Aalto, Arvo Aulis 26.5.1979 20.3.1981 SKDL
Kajanoja, Jouko 20.3.1981 19.2.1982 SKDL

Puoluejakauma

26.5.1979
Keskusta 6
SDP 5
SKDL 3
RKP 2
ammatti/virkamies 1
19.2.1982
Keskusta 6
SDP 4
SKDL 3
RKP 2
ammatti/virkamies 1

18.1.2019 3.7. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.