Ministerit nimikkeittäin

Elinkeinoministeri

Ministeri Aika Ministeripäivät Hallitus Puolue
Pekkarinen, Reijo Mauri Matias
Elinkeinoministeri 1.1.2008 - 22.6.2010 904 70. Vanhanen II Keskusta
Elinkeinoministeri 22.6.2010 - 22.6.2011 366 71. Kiviniemi Keskusta
Yhteensä 1269
Häkämies, Jyri Jukka
Elinkeinoministeri 22.6.2011 - 16.11.2012 514 72. Katainen Kokoomus
Yhteensä 514
Vapaavuori, Jan Pellervo
Elinkeinoministeri 16.11.2012 - 24.6.2014 586 72. Katainen Kokoomus
Elinkeinoministeri 24.6.2014 - 29.5.2015 340 73. Stubb Kokoomus
Elinkeinoministeri 24.6.2014 - 26.9.2014 95 73. Stubb Kokoomus
Yhteensä 925
Rehn, Olli
Elinkeinoministeri 29.5.2015 - 29.12.2016 581 74. Sipilä Keskusta
Yhteensä 581
Lintilä, Mika Tapani
Elinkeinoministeri 29.12.2016 - 692 74. Sipilä Keskusta
Elinkeinoministeri 5.5.2017 - 565 74. Sipilä Keskusta
Yhteensä 692

20.11.2018 19.52. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.