Etsimääsi sivua ei valitettavasti löydy kyseisellä kielellä.

Suomi lähettää hätäapua Ukrainaan Kahovkan padon tuhoamisen vuoksi

9.6.2023 14.23
SM
Materiaaliapua paketeissa lentokentällä.
Suomesta lähetetään hätäapua Etelä-Ukrainaan EU:n pelastuspalvelumekanismin kautta. Ukrainaan lähetetään vedenpuhdistustarvikkeita ja muonapakkauksia. Lisäksi valmistaudutaan lähettämään lisäapua Ukrainan viranomaisten päivittyvien pyyntöjen perusteella. Tiistaina 6. kesäkuuta räjäytetyn Kahovkan padon inhimilliset ja ympäristölliset vaikutukset ovat merkittäviä. Suomi on toimittanut maaliskuusta 2022 alkaen Ukrainaan siviilipuolen materiaaliapua. Suomi jatkaa Ukrainan tukemista.

Ministeri Mikkonen osallistuu CBRN-uhkia koskevaan epäviralliseen ministerikokoukseen Brysselissä

30.5.2023 9.19
SM
Sisäministeri Krista Mikkonen osallistuu 30.5. Brysselissä EU-maiden siviilivalmiudesta vastaavien ministereiden epäviralliseen kokoukseen, jossa aiheena ovat CBRN-uhat (kemialliset, biologiset, säteily- ja ydinuhat).

Sisäministeri Mikkonen keskusteli pelastusalan kanssa ilmastonmuutoksen vaikutuksista alan tulevaisuuteen

12.4.2023 14.04
SM
Ilmastonmuutoksen vaikutukset näkyvät nyt jo sekä globaalisti että Suomessa. Hallitusten välisen ilmastopaneeli IPCC:n uusin raportti on vakava muistutus siitä, että ilmastonmuutoksen torjunnan lisäksi yhteiskuntien tulee varautua ilmastonmuutoksen mukanaan tuomiin muutoksiin. 

Pelastustoimen suoja-asujen nykytilaa ja kehitystarpeita selvitetään esiselvityshankkeella

31.3.2023 14.47
SM
Pelastustoimessa sopivat ja asianmukaiset varusteet ovat tärkeä osa työturvallisuutta. Sisäministeriön käynnistämän esiselvityshankkeen tavoitteena on selvittää edellytykset, joiden pohjalta pystytään varmistamaan, että kaikilla pelastustoimessa työskentelevillä henkilöillä on käytettävissä tehtävien edellyttämät ja sopivat suoja-asut.

Tutustu myös