Finlands immateriella rättigheter bevakas inte längre av Förenta staterna
Finland har strukits från bevakningslistan i den färska rapporten Special 301 som utges av den amerikanska handelsrepresentantens kontor. Finland fanns med på listan åren 2009–2014 på grund av vårt enligt USA bristfälliga läkemedelspatentskydd, vårt system för läkemedelsersättning och andra frågor om prissättning och ersättningar.
Finlands tidigare patentlagstiftning hade ansetts problematisk med tanke på de immateriella rättigheterna. På grundval av patentansökningar som lämnats in före den 1 januari 1995 har det i Finland varit möjligt att bevilja så kallad metodpatent men inte produktpatent för läkemedel. Den färska rapporten konstaterar att den tidigare lagstiftningens inverkan mycket snart kommer att upphöra och därför har Finland strukits från listan för 2015.
I den årliga granskningen Special 301 enligt den amerikanska handelslagen undersöker den amerikanska handelsrepresentantens kontor (the Office of the United States Trade Representative) skyddsnivån för immateriella rättigheter i tredjeländer.
När granskningen bereds hör Förenta staterna olika aktörer, även landets näringsliv. Beroende på nivån på de problem som observeras klassificeras länderna i olika kategorier. Grunderna till varför ett land granskas varierar.
Den amerikanska handelsrepresentantens kontors rapport Special 301 för 2015 kan läsas på kontorets webbplats:
https://ustr.gov/sites/default/files/2015-Special-301-Report-FINAL.pdf
För mera information: handelsrådet Maarit Nikkola, handelspolitiska enheten, tfn 0295 351 857 samt utrikessekreteraren Erkki Seppänen, handelspolitiska enheten, tfn 0295 351 565