Marokon ulkoministeri Nasser Bourita vierailee Suomessa
ulkoministeriö
Julkaisuajankohta 5.8.2024 8.37
Tyyppi:Tiedote
Ulkoministeri Elina Valtonen tapaa 6. elokuuta Helsingissä Marokon ulkoministeri Nasser Bouritan, joka vastaa myös Afrikan yhteistyötä ja ulkomailla asuvia marokkolaisia koskevista asioista.
Ulkoministerit keskustelevat Suomen ja Marokon kahdenvälisistä suhteista ja kauppasuhteiden tiivistämisestä. Muita keskustelunaiheita ovat muun muassa Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa sekä Lähi-idän tilanne.
”Suomella on hyvät suhteet Marokkoon, ja tämän vierailun myötä niitä on mahdollista entisestään syventää – kauppasuhteissa voidaan yhteistyötä tehdä esimerkiksi digitalisaation ja puhtaan siirtymän aloilla. Marokko on tärkeä kumppani myös EU:lle”, ulkoministeri Valtonen toteaa.
Lisätietoja
- Laila Clyne, ulkoministerin diplomaattiavustaja, puh. +358 295 350 492
- Krista Napola, yksikönpäällikkö Pohjoisen ja läntisen Afrikan yksikkö, puh. +358 295 350 812
- Ulkoministeriön sähköpostiosoitteet ovat muotoa [email protected].
See also
Prime Minister Orpo highlights Finland’s perspective and EU funding needs in meeting with Taoiseach of Ireland Martin in Finland
Type:Press release Publication date:31.3.2026 12.15
Minister Adlercreutz to attend EU foreign ministers’ informal meeting in Kyiv
Type:Press release Publication date:30.3.2026 15.01
Prime Minister Orpo calls for swift decisions on supporting Ukraine and boosting competitiveness at European Council
Type:Press release Publication date:20.3.2026 3.03