Finland och Turkiet leder beredning av FN-resolution om fredsmäkling
Utrikesminister Alexander Stubb och Turkiets utrikesminister Ahmet Davutoĝlu var den 24 september värdar för ett informellt ministermöte om fredsmäkling i anslutning till FN:s generalförsamling i New York. Syftet med fredsinitiativet är att stärka den FN-ledda fredsmäklingen i världens konflikter.
I mötet deltog förutom värdarna sex utrikesministrar från olika världsdelar: Belgiens Steven Vanackere, Brasiliens Celso Amorim, Irlands Micheál Martin, Norges Jonas Gahr Støre, Sveriges Carl Bildt och Qatars Khalid Al-Attiyah. Även bland annat Spanien och Schweiz var representerade. De tolv staterna som deltog var inbjudna uttryckligen på grund av att de visat aktivitet inom fredsmäkling. Från Finland var även den Nobelprisbelönade fredsmäklaren president Martti Ahtisaari på plats.
Från FN-sekretariatet deltog undergeneralsekreteraren för politiska frågor Lynn Pascoe. Afrikanska unionens kommissionsordförande Jean Ping och kommissionären för fred och säkerhet Ramtane Lamamra, Arabförbundets generalsekreterare Amr Moussa och Islamiska konferensens generalsekreterare Ihsanoglu representerade centrala regionala organisationer. OSSE gav evenemanget ett europeiskt regionalt perspektiv.
Samtalen resulterade i ett beslut att inrätta en grupp för vänner av fredsmäkling, Friends of Mediation. Finland och Turkiet leder tillsammans gruppen som ska bereda en resolution om fredsmäkling av FN:s generalförsamling. Resolutionen syftar till att stärka mandatet för fredsmäkling inom FN och ge fredsmäklingen både politiskt och ekonomiskt stöd. Avsikten är att få FN:s medlemsländer att aktivare utnyttja de fredsmäklingstjänster som erbjuds och att samtidigt förbättra FN:s stöd för fredsmäkling. FN och regionala organisationer ska också effektivera sitt samarbete i syfte att utnyttja all kompetens.
Syftet är att presentera resolutionsutkastet för generalförsamlingen nästa vår. Avsikten är att i fortsättningen föra upp fredsmäklingen på den officiella dagordningen i FN:s generalförsamling, där den hittills inte varit.
Utrikesminister Stubb betonade i sitt anförande vikten av att öka samarbete mellan länder som är intresserade av fredsmäkling. Vi måste söka nya resurser och experter. Vid sidan av traditionell diplomati behöver vi flexibla lösningar. Inom fredsmäkling är det viktigt att kunna samtala med alla parter. Här spelar särskilt frivilligorganisationer en central roll. Vi måste få fler kvinnor att bli fredsmäklare.
President Martti Ahtisaari betonade i seminariets avslutningsord vikten av effektivare samarbete mellan olika parter inom fredsmäklingen - stater, organisationer och frivilligorganisationer. En god fredsmäklare ska ha ett fungerande samarbetsnätverk. Fredsmäklaren ska också kunna samtala med alla parter.
Utrikesminister Stubb och utrikesminister Davutoĝlu meddelade att fredsmäklingens vängrupp håller sitt nästa möte antingen i Finland eller i Turkiet inom ett halvår. Gruppen sammanträder i fortsättningen regelbundet och håller också i framtiden möten i anslutning till öppningsveckan vid FN:s generalförsamling.
Närmare upplysningar: enhetschef Katri Viinikka, tfn 040 753 2730, utrikesministerns diplomatiska rådgivare Päivi Pohjanheimo, tfn 040 511 3786, och utrikesministerns pressattaché Sanni Grahn-Laasonen, tfn 040 732 8340