Sosiaali- ja terveydenhuollon sähköisen tietohallinnon neuvottelukunta

STM062:00/2010 Body

Sosiaali- ja terveydenhuollon sähköisen tietohallinnon neuvottelukunnasta annetun valtioneuvoston asetuksen 3 §:n mukaan neuvottelukunnan tehtävänä on:
1) edistää valtakunnallisten tietojärjestelmäpalvelujen toteutusta ja kehittämistä sekä palvelujen käyttäjien sähköisten tietojärjestelmien yhtenäistämistä ja kehittämistä;
2)osallistua sosiaali- ja terveysministeriön pyynnöstä sosiaali- ja terveydenhuollon sähköisen tietohallinnon alaan kuuluvien säädösten, ohjeiden ja määritysten valmisteluun sekä seurata ja arvioida niiden kehittämistarpeita;
3)seurata ja arvioida valtakunnallisten tietojärjestelmäpalvelujen toteutuksen, talouden ja muiden voimavarojen sekä käyttäjämaksujen kehitystä;
4) seurata sosiaali- ja terveydenhuollon tietohallinnon alaan kuuluvaa kansainvälistä kehitystä; sekä
5)hoitaa muut sosiaali- ja terveysministeriön neuvottelukunnalle antamat valmistelutehtävät.

Neuvottelukunta voi tehdä aloitteita ja antaa lausuntoja tehtäviinsä liittyvissä asioissa. Neuvottelukunta ...

Basic information Completed

Project number STM062:00/2010

Case numbers

Set by Ministry of Social Affairs and Health

Term/schedule 1.10.2010 – 30.9.2013

Date of appointment 16.9.2010

Project status

Goals and results

Sosiaali- ja terveydenhuollon sähköisen tietohallinnon neuvottelukunnasta annetun valtioneuvoston asetuksen 1 §:n mukaan Sosiaali- ja terveydenhuollon sähköisen tietohallinnon neuvottelukunnan tavoitteena on sosiaali- ja terveydenhuollon valtakunnallisten tietojärjestelmäpalvelujen toteutuksen ja kehittämisen sekä palvelujen käyttäjien tietojärjestelmien yhtenäistämisen ja kehittämisen edistäminen.

Starting points

Laki sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietojen sähköisestä käsittelystä (159/2007),VNA sosiaali- ja terveydenhuollon sähköisen tietohallinnon neuvottelukunnasta (683/2007).

Tavoitteena on luoda sosiaali- ja terveydenhuoltoon taloudellinen ja toimintavarma tietotekninen infrastruktuuri, joka mahdollistaa potilasturvallisuuden, hoidon jatkuvuuden ja laadun parantamisen sekä kustannustehokkaampien toimintamallien käyttöönoton. Tietojärjestelmäarkkitehtuurin toimeenpanon pohjana on 1.7.2007 voimaantullut laki sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietojen sähköisestä käsittelystä sekä 1.4.2007 voimaantullut laki sähköisestä lääkemääräyksestä (61/2007).

Lainsäädännön toimeenpano edellyttää, että sähköiset potilasasiakirjajärjestelmät sekä apteekkijärjestelmät täyttävät kansalliset vaatimukset. Lisäksi rakennetaan valtion rahoituksella kansalliset tietojärjestelmäpalvelut.

Sosiaalihuollon kansallisessa tietoteknologiahankkeessa tehdään asiakastietojärjestelmille valtakunnalliset vaatimukset. Sosiaalihuollon asiakastietojärjestelmien liittäminen kansalliseen tietojärjestelmäarkkitehtuuriin ratkaistaan myöhemmin.

Developing and statute drafting in the Government

The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.

All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects